Dzisiaj o godzinie 18 rozpocznie się unijny szczyt, którego tematyka będzie krążyć wokół pandemii COVID-19: tego, co do tej pory udało się osiągnąć, jak przyspieszyć dostawy szczepionek do państw członkowskich oraz ma pojawić się także kwestia tzw. paszportów szczepień.
„Naszym priorytetem jest nadal przyspieszanie szczepień w całej UE. Oznacza to przyspieszenie procesu autoryzacji szczepionek, a także ich produkcji i dostawy” – przekazał w liście do przywódców państw członkowski Unii Europejskiej szef Rady Charles Michel.
Michel podkreślił, że walka z pandemią koronawirusa cały czas trwa i jest ona ciężka, co wynika z pojawianiem się nowych mutacji wirusa oraz „konieczności znalezienia właściwej równowagi między ograniczeniami a płynnym przepływem towarów i usług na jednolitym rynku.”
Restrykcje i solidarność
Szef RE w liście do szefów rządów zaznaczył też, że cały czas może być niezbędne wprowadzanie restrykcji dotyczących przemieszczania się. „Niemniej jednak przepływ towarów i usług na jednolitym rynku, a także rola, jaką odgrywają zielone pasy, pozostają kluczowe” – dodał.
Jak przekazał Michel – „kluczowe znaczenie ma dalsze okazywanie solidarności z naszymi partnerami, w tym za pośrednictwem COVAX.”
Szef Rady Europejskiej zapowiedział także, że podczas szczytu powinna zostać kontynuowana praca nad wspólnym podejściem państw członkowskich do „paszportów covidowych”, które byłyby świadectwem szczepień.
Wspólny list państw UE
We wtorek rządy pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej – Belgii, Danii. Hiszpanii, Litwy oraz Polski, wystosowały wspólny list do Komisji Europejskiej oraz szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela apelujący o przyspieszenie produkcji szczepionek przeciwko COVID-19.
„Nasze dzisiejsze kluczowe przesłanie jest takie, że musimy pilnie zintegrować nasz łańcuch wartości i pokierować nim strategicznie, aby zwiększyć zdolności produkcyjne szczepionek w Europie” – zaapelowali w nim.
Oprócz tego zaznaczono, że Unia Europejska, a tym samym państwa członkowskie, muszą być w stanie zapewnić wszystkim swoim obywatelom szczepionki, gdy dojdzie do przymusu kolejnego szczepienia w wyniku nowych mutacji, czy nowej pandemii.
„Skuteczne rozwiązywanie problemów związanych z możliwościami produkcyjnymi ma również kluczowe znaczenie dla realizacji naszych ambicji w zakresie międzynarodowej solidarności i pobudzaniu, jako Team Europe, rozpowszechniania szczepień w krajach partnerskich na całym świecie” – napisano w liście.
Przegląd szczepionek przeciw COVID-19 stosowanych na świecie...
