Odra pozostaje niebezpieczną chorobą. O połowę wzrosła liczba zgonów na świecie

Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Odra cały czas pozostaje bardzo niebezpieczną chorobą. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, w latach 2021-2022 odnotowano wzrost liczby zgonów z powodu zachorowań na odrę o prawie połowę. Wpływ na to miała w dużej mierze pandemia COVID-19.

Odra to wciąż niebezpieczna choroba

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wraz ze Światową Organizacją Zdrowia przygotowały nowy raport dotyczący choroby odry, z którego wynika, że cały czas stanowi ona powszechny problem na świecie.

W badanym okresie, to jest w latach 2021-2022, odnotowano wzrost zachorowań na odrę o 18 procent, a także wzrost liczby zgonów z jej powodu aż o 43 procent.

Za główny powód takiego stanu rzeczy, organizacje wskazały pandemię COVID-19, a konkretniej spadek liczby szczepionek na tę chorobę.

"W 2022 r. zasięg szczepień przeciwko odrze i globalny nadzór wykazały pewną poprawę po niepowodzeniach związanych z pandemią COVID-19, jednak zasięg ten spadł w krajach o niskich dochodach, a na całym świecie lata nieoptymalnego poziomu szczepień pozostawiły miliony dzieci bez ochrony" - napisano.

Znaczący wzrost liczby zgonów

Na całym świecie nie tylko wzrosła liczba przypadków zachorowań na odrę, ale również ogniska rozprzestrzeniły się na znacznie większą liczbę krajów.

Jeśli chodzi o poszczególne zachorowania, liczba tych wzrosła z około 7,8 miliona do 9,2 miliona na świecie, przy czym liczba krajów, gdzie wystąpiła destrukcyjne ogniska zwiększyła się z 22 na 37.

Liczba zgonów w 2022 roku wyniosła natomiast aż 136 200 przypadków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

W badaniu oszacowano również, że od 2000 do 2022 roku szczepienia zapobiegły około 57 milionom zgonów z powodu odry.

"Wzrost liczby ognisk i zgonów na odrę jest zdumiewający, ale niestety nie nieoczekiwany, biorąc pod uwagę spadek liczby szczepień, jaki zaobserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat. Przypadki odry w dowolnym miejscu stanowią ryzyko dla wszystkich krajów i społeczności, w których ludzie są niedostatecznie zaszczepieni. Pilne i ukierunkowane wysiłki mają kluczowe znaczenie, aby zapobiec chorobie i zgonom" - przekazał John Vertefeuille, dyrektor Globalnego Oddziału Szczepień CDC.

W wynikach zaznaczono też, że chociaż odra występuje głównie u dzieci, choroba jest wysoce zaraźliwa i może się rozprzestrzeniać, gdy osoba zakażona "oddycha, kaszle lub kicha".

źródło: WHO / People

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl