E- papierosy z akcyzą. Podwyżki o 280 proc. Kto to kupi?

Maciej Badowski AIP
Skutkiem podatku w wysokości 7 zł/ 10 mililitrów płynu, oznacza kilkukrotny wzrost cen dla 1,7 miliona konsumentów e-liquidów.
Skutkiem podatku w wysokości 7 zł/ 10 mililitrów płynu, oznacza kilkukrotny wzrost cen dla 1,7 miliona konsumentów e-liquidów. Paweł Miecznik
Przedsiębiorcy branży e-papierosowej, głównie małe i średnie, polskie firmy, apelują o przejrzysty i racjonalny sposób prac nad akcyzą na płyny do papierosów elektronicznych, która nie zniszczy branży. Ich zdaniem przygotowany projekt ustawy bierze pod uwagę jedynie interesy wielkich koncernów tytoniowych przygotowanych na projektowane zmiany, a nie uwzględniają interesów małych i średnich, polskich firm działających w tej branży. Projektowane opodatkowanie na poziomie 7 zł za 10 ml pociągnie za sobą likwidację wielu miejsc pracy oraz spowoduje wzrost szarej strefy.

Do 12 lipca trwają konsultacje publiczne projektu. Następnie Ministerstwo Finansów analizować będzie nadesłane stanowiska. Przedsiębiorcy apelują o rozpoczęcie konstruktywnego dialogu w ramach konferencji uzgodnieniowej.

Sam proces legislacji jest bardzo dziwny. Projekt ustawy został ogłoszony w dość trudnym czasie, bo w okresie wakacyjnym. Ministerstwo Finansów chce konsultować kwestie banderol i tego, jakie są opakowania na produktach, pomimo tego, że w naszej ocenie w dalszym ciągu nie jest uzgodnione z branża, z rynkiem jak ta akcyza ma wyglądać. Przede wszystkim chodzi o stawkę akcyzy, o zakres akcyzy, czyli czy ma ona dotyczyć liquidów z nikotyną czy na każdy płyn, ponieważ w projekcie jest zapisane, ze ma dotyczyć wszystkich płynów, a z tym fundamentalnie się nie zgadzamy- tłumaczy w rozmowie z AIP Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Akcyza miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2018 r., co wiąże się z koniecznością utworzenia składów podatkowych, dostosowania lokali, linii produkcyjnych i opakowań do nowych regulacji oraz wpłaty wysokiego zabezpieczenia akcyzowego. Zdaniem przedstawicieli ZPP taki sposób wprowadzenia akcyzy wyeliminuje z rynku małych i średnich przedsiębiorców, a uprzywilejowuje dużych graczy mających bogate doświadczenie z podatkiem akcyzowym oraz kapitał na dostosowanie.

ZPP w Raporcie „Akcyza jako największe wyzwanie na rynku papierosów elektronicznych” wskazał, że we Włoszech, gdzie wprowadzono opodatkowanie konsekwencją był upadek 2 tys. sklepów branżowych, a ponad 5,5 tys. osób straciło pracę. Z planowanych 86 mln euro, do budżetu wpłynęło zaledwie 5 mln euro. Około 80 proc. rynku przesunęło się do szarej strefy.

Skutkiem podatku w wysokości 7 zł/ 10 mililitrów płynu, oznacza kilkukrotny wzrost cen dla 1,7 miliona konsumentów e-liquidów. Wejście w życie ustawy w projektowanym kształcie zdaniem ZPP, nie tylko nie przyniesie oczekiwanych wpływów do budżetu, ale doprowadzić może do upadku wielu legalnych przedsiębiorstw i powstania szarej strefy.

Nie zgadzamy się z wysokością stawki akcyzowej. Jest ona najwyższa spośród państw, które wprowadziły akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę siłę nabywczą Polaków, to jest to najwyższy poziom opodatkowania. Tak wysoką akcyzą we Włoszech zostało zniszczonych 80 proc. rynku. Konsumenci wycofali się do szarej strefy, firmy przestały funkcjonować przez wzrost cen o 150 proc. Zgodnie z tym projektem, który dzisiaj jest na stole, ceny w Polsce wzrosną o 280 proc. - mówi ekspert.

Przez podwyżkę, firmy zostaną zmuszone do zaprzestania działalności legalnej na tym rynku,a po drugie zmusi konsumenta do tego, aby kupował ten produkt z dalekiego wschodu, skąd ściągany jest do dużej ilości państw unii Europejskiej. Przez nowe regulacje będzie przychodził w jeszcze większych ilościach budując szarą strefę. Kraje, które dotychczas wprowadziły akcyzę na płyny do e-papierosów, wśród nich Włochy i Portugalia, odniosły spektakularną porażkę. Szkody, które zostały wyrządzone, mają charakter wieloletni, jeśli nie nieodwracalny. Bardzo trudno będzie ponownie przesunąć rynek z szarej strefy do legalnego obrotu. Te kraje podejmowały decyzje akcyzowe jako pierwsze, nie mogły skorzystać z doświadczeń innych krajów.

Włosi projektowali wpływy do budżetu na poziomie 86 mln euro. Ostatecznie do budżetu trafiło niespełna 3,5 mln euro z tytułu tego podatku. Zaledwie 5 proc. tego, co przewidywano. Dzisiaj mamy taką sytuację, że budżet jest stabilny. Mamy dobre wpływy z tytułu podatku VAT, dlatego nie ma potrzeby eksperymentować ze skrajnie wysokim podatkiem na bardzo małym rynku, np. w porównaniu do rynku tradycyjnych papierosów. Dodatkowo firmy z tej branży cały czas zmagają się z wdrożeniem dyrektywy tytoniowej, gdzie zostały wprowadzone różnego rodzaju obostrzenia. Dlatego absolutnie nie widzimy potrzeby, żeby w tak skokowy sposób wprowadzać podatek akcyzowy- podsumowuje Nowacki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: E- papierosy z akcyzą. Podwyżki o 280 proc. Kto to kupi? - Strefa Biznesu

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Ted
Gówno prawda,nic nie drozeje
O
Olkiewicz
Zapraszam do naszego sklepu w Heanor UK
Tam kupicie taniej niż w zaściankowym Polandzie
s
sdsdsd
super partia kurwo
k
kiopy
Dobra zmiana doi wszystkich a w większości drugi sort bo brakuje na patologie!!!!!! aby żyło się lepiej pierwszemu sortowi!!!!!!!!! za dwa lata obudzicie się z ręką w d********!!!!!!!
g
ghjuio
Tym krajem od 28 lat rządzi mafia w białych kołnierzykach!!!!!!!
z
ziggy
Po wprowadzeniu w Polsce (wrzesień 2016) zakazu sprzedaży e-papierosów internetowo kupuję te wyroby poza granicami RP ba! przez internet właśnie. Oznacza to, że wpływu do budżetu odnotowują kraje UE u których zaopatruję się w ten sprzęt. Dokładnie taka sama sytuacja będzie po wprowadzeniu akcyzy na e-liquidy. Ktoś inny będę cieszył się wpływami z wprowadzonej akcyzy na e-liquid w Polsce.
v
vapniak
Ze śmiechu nie mogę... :D :D :D
Na partię KORWIN zagłosowało jakieś 6% przedsiębiorców.
Reszta na socjalizm.
To macie za swoje, wiec nie jęczeć bando hipokrytów.
"Volenti non fit iniuria".
G
GUN-freedom
Tak oto "rząd oficjalny"- czyli je-bana zachłanna hydra- mówi wprost: OBYWATEL MA SIĘ TRUĆ Z AKCYZĄ a nie rzucać i sobie po prostu nie palić i zdrowo żyć. MA PALIĆ i długo chorować.
b
były palacz

Bez papierosów można żyć. Naprawdę :)

p
palacz e-papierosów
Moim zdaniem, jest to największa za przeproszeniem głupota ,państwo chcieć zwiększyć budżet państwa w ten sposób go niszczy ,ponieważ nikt nie kupi czegoś co kosztuje o 280 % więcej niż kosztowało ,niech nałożą jeszcze wyższą akcyzę na alkohol ,ale tego nie zrobią bo połowa posłów go kupuje w dużych ilościach ,jeżeli coś nie jest użytkowane przez władzę staje się jedynie maszyną do zarabiania ,a e papierosy rozwineły się w szybkim tępie i stały się bardzo popularne .. Ale niestety sejm to zauważył i to zniszczył teraz firmy które zajmują się produkcją płynów do e papierosów, po prostu przestaną prosperować bo po co produkować coś czego ludzie nie kupują, sam osobiście myślę że przestanę korzystać z e papierosów bo stanie się to stratą pieniędzy ... Sejm chiał na tym zarobić a na tym straci. Dziękuje
J
Jim
Pomyłka w artykule . Ma być 7zł za 1ml.
M
Mathematica magistra vitae
W artykule napisano, że podatek wyniesie około 7zł na 10ml, a więc aby można było powiedzieć, że cena wzrosła o 280% = 7zł, to oryginalna cena musiałaby wynosić 2zł 50 gr. Muszę także dodać, że wzrost o 280% to wzrost 2,8-krotny, a stwierdzenie wzrost kilkukrotny sugeruje wzrost z zakresu od 200 do 1000%, co moim zdaniem jest manipulacją.
M
Mm
Miała być dobra Zmiana i wspieranie polskich przedsiębiorców a jak widać w projekcie ustawy bynajmniej nie jest to dobra zmiana, a tym bardziej nie wspieranie polskich przedsiębiorstw Z kapitałem zagranicznym. Całe to ograniczenie do 10 ml dowo bezsensem chociażby z punktu widzeniaochrony środowiska, a teraz jeszcze ustawa szyta pod najwyraźniej dyktando koncernów tytoniowych które zarówno są przygotowane na takie zmiany jak i mają na to fundusze oraz w ten sposób pozbędą się konkurencji. Szkoda że nikt nie pomyślał o tym, że przy okazji zabija się produkt który ogranicza straty i pozwala uwolnić się od nałogu palenia śmierdziuchów.
F
FauxNews
Nie widzę innej możliwości jak to, że ktoś w ministerstwie musiał wziąć w łapę by zarżnąć rynek e-papierosów w kraju.
Po prostu nie ma innej możliwości, bowiem nikt nie jest aż tak głupi by nie przewidzieć, że ludzie nie będą tego kupować. Skoro więc takie propozycje sie przedstawia, to musi to być podyktowane nieczystym lobbingiem.

Po wprowadzeniu zakazu sprzedaży olejków przez internet ceny w marketach, na wys poszły w górę. (Osobiście zamawiam za granicą). Wysokości cen po wprowadzeniu proponowanych zmian nawet nie potrafię sobie wyobrazić.
Nasuwa sie tylko jedno pytanie. Kto wziął w łapę. A wszak miało teraz być tak sprawiedliwie...
s
stastny
...macie palić zwykłe fajki, macie płacić od nich akcyzę, macie dostawać raka i szybko zdychać, aby nie byc obciążeniem dla Ministerstwa zdrowia i Zusu. To proste. Zdrowy obywatel, w rachunków zysków i strat jet gorszy od chorego. Branża EIN ma zginąć, jako zagrożenie dla wpływów budżetowych. Wysokość akcyzy (o,7pln/10ml) wskazuje na chęć zrównania symbolicznej buteleczki liquidu z cena paczki fajek. A paczkę fajek i zapałki kupić prościej. Państwu nie zależy na zdrowiu obywateli, stwarza jedynie pozory, jakby mu zależało. Masz tyrać i zdechnąć około 60 wtdy jesteś dla państwa najbardziej atrakcyjny pod względem tego, jakie przynosisz zyski. Żyjąć do 80 -tki około 65 roku życia zaczynasz przynosic państwu straty. Państwa na to nie stać.
Wróć na i.pl Portal i.pl