Ekspert o budowie w Polsce małych reaktorów jądrowych SMR (Small Modular Reactors): Mały atom to rozwiązanie, które należy wykorzystać

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.
Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. IB
PKN Orlen ogłosił możliwe lokalizacje dla pierwszych SMR-ów (Small Modular Reactors), realizowanych w ramach konsorcjum z Synthosem. – Małe reaktory jądrowe, w porównaniu z klasycznych rozmiarów elektrownią atomową, zajmują dużo mniej miejsca, mogą znajdować się w bliższej okolicy skupisk ludzkich i wymagają zdecydowanie mniejszego budżetu. W kontekście aktualnego rewolucyjnego trendu, dotyczącego zielonej transformacji, zbudowana w ciągu maksimum trzech lat elektrownia SMR może być kluczowa w osiąganiu celów transformacji energetycznej, stawianych przez Unię Europejską – ocenia dla portalu i.pl Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

W Polsce zbudowaniem reaktorów SMR zajmie się spółka Orlen Synthos Green Energy. Proces rozpoczął się w lipcu 2022 roku, kiedy to do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki złożono wniosek o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300, w której mają powstać polskie reaktory. BWRX-300 to reaktor wodno-wrzący (BWR) i jest projektowany w celu obniżenia kosztów budowy i eksploatacji w stosunku do innych technologii wytwarzania energii jądrowej.

– Pod koniec 2022 r. Instytut Biznesu przygotował analizę, na podstawie której zostało ogłoszone stanowisko w sprawie energii z elektrowni atomowych w Polsce. Zainteresowanie projektami SMR rośnie bardzo szybko, a zaprojektowanym przez GE Hitachi Nuclear Energy reaktorem zainteresowanych na różnym poziomie jest blisko trzydzieści krajów. Estonia już podjęła decyzję o jego budowie. Żeby nie zostać w tyle, Polska powinna podejmować zdecydowane kroki i realizować takie projekty, tym bardziej, że omawiany przedsięwzięcie jest oparte na sprawdzonych technologiach i komponentach, wykorzystanych m.in. w licencjonowanym w USA reaktorze ESBWR, ponieważ polska infrastruktura oparta jest na energii elektrycznej, zabezpieczenie jej dostarczania stanowi fundamentalny warunek bezpieczeństwa – tłumaczy ekspert.

Ekspert o budowie w Polsce małych reaktorów jądrowych SMR (Small Modular Reactors): Mały atom to rozwiązanie, które należy wykorzystać

Jak zaznacza ekspert, SMR to jedna z najbardziej efektywnych, najtańszych i bezpiecznych technologii produkcji energii, a sama inwestycja będzie kolejnym krokiem do poszerzania źródeł wytwarzania tańszej energii. – Szacuje się, że koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z SMR może być około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Do tego należy zwrócić uwagę, że pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MW może zapobiec emisji do od 0,3 do 2 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Tu oczywiście przeliczenie zależne jest od rodzaju zastępowanego paliwa – węgla kamiennego lub brunatnego – zaznacza Juliusz Bolek.

Oprócz takich atutów, jak niższe koszty wytwarzania energii, a zatem w konsekwencji i niższa jej cena oraz mniejsza powierzchnia elektrowni, Juliusz Bolek wskazuje też, że SMR-y są bezpieczną inwestycją. – Elektrownie jądrowe są jednym z najbezpieczniejszych sposobów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła użytkowego. Jak wynika z wyliczeń Geopolitical Intelligence Services Reports, na każdą TWh przypada 0,07 zgonów, w porównaniu z energią wytwarzaną przez na przykład węgiel brunatny z powodu wypadków i zanieczyszczenia powietrza związanego z tym źródłem energii przypada 32,72 zgonów. Na dodatek 0,07 zgonów to wypadki podczas budowy czy modernizacji elektrowni, a nie efekt emisji – wylicza Juliusz Bolek.

Orlen zapewnia, że SMR-y przyniosą korzyści lokalnym społecznościom. Jak zauważa Juliusz Bolek, zwiększą się dochody gminy z podatków, powstaną nowe miejsca pracy, rozwinie się gospodarka całego regionu. – Podatki pozwolą gminom na realizację nowych projektów rozwojowych, a miejsca pracy znajdą nie tylko specjaliści. Będą potrzebni też pracownicy niższego szczebla, a przedsiębiorstwa z branż budowlanych, transportowych, ochroniarskich będą miały zapewnione zlecenia na długie lata. Warto też pamiętać, że poza rozwojem gospodarczym całego regionu zostanie zabezpieczone zapotrzebowanie na energię elektryczną. To przedsięwzięcie powinno też hamować rosnące ceny energii, które obecnie stały się poważną barierą rozwojową – wyjaśnia ekspert.

Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu dodaje, że BWRX-300to technologia na tyle obiecująca, czysta i bezpieczna, że w technologię małych reaktorów inwestuje już kilkanaście krajów z całego świata, m.in. USA, Wielka Brytania, Francja, a także Czechy, Estonia, Litwa, Finlandia i Rumunia.

Analiza Departamentu Energii USA wskazuje, że w USA ponad 300 elektrowni węglowych może zostać zastąpionych przez technologie jądrowe, w tym SMR-y. – Jeśli chcemy spełniać wymogi Unii Europejskiej, decyzja o poszukiwaniu energii z tej technologii jest nieunikniona – podsumowuje Juliusz Bolek.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl