Stany Zjednoczone wspierają budowę reaktorów jądrowych w Polsce
List intencyjny z EXIM Bankiem mówi o 3 mld dol. finansowania projektu, natomiast list z DFC (Development Finance Corporation) - o możliwości wsparcia 1 mld dol. budowy dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300, zaprojektowanych przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy.
Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy ma wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

Światowe media piszą o "polskim atomie"
Podpisanie przez Orlen Synthos Green Energy listu intencyjnego ws. wsparcia finansowego ze Stanów Zjednoczonych zostało zauważone przez media na świecie. Times of India pisze o "współpracy między polskim gigantem energetycznym Orlen z dwiema instytucjami ze Stanów Zjednoczonych".
- Polska zwraca się w stronę energii odnawialnej i nieemisyjnej, odchodząc od dawnej zależności od własnego węgla. Inwazja Moskwy na Ukrainę przyspieszyła również dążenie Polski do zmniejszenia zależności od rosyjskiej ropy i gazu. - możemy z kolei przeczytać na jednym z amerykańskich portali.
Libańskie media zwracają natomiast uwagę na to, że "projekt budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce posuwa się naprzód", a "Polska zwraca się w stronę energii odnawialnej i nieemisyjnej".
Niemcy wyłączyli elektrownie atomowe
Temat energii atomowej stał się przedmiotem żartów ze strony internautów, którzy zauważyli, że podczas podpisywania przez Polskę umów w sprawie budowy reaktorów jądrowych, Niemcy wyłączyli ostatnie elektrownie.

lena