Światowe media piszą o polskim atomie. "Polski gigant energetyczny podpisał umowę z rządowymi instytucjami USA"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Zagraniczne media piszż o "polskim atomie".
Zagraniczne media piszż o "polskim atomie". Fot. timesofindia/lbcgroup/zrzuty ekranu media zagraniczne
Wiele państw zwróciło uwagę na podpisanie listu intencyjnego przez spółkę Orlen Synthos Green Energy oraz dwie instytucje amerykańskie: EXIM Bank i DFC. Łączne wsparcie na budowę w Polsce reaktorów jądrowych reaktorów BWRX ma wynieść 4 mld dolarów. O podpisaniu przez Orlen listu intencyjnego pisały m.in. media w Indiach, Stanach Zjednoczonych czy Libanie.

Stany Zjednoczone wspierają budowę reaktorów jądrowych w Polsce

List intencyjny z EXIM Bankiem mówi o 3 mld dol. finansowania projektu, natomiast list z DFC (Development Finance Corporation) - o możliwości wsparcia 1 mld dol. budowy dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300, zaprojektowanych przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy.

Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy ma wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

Światowe media piszą o polskim atomie.

Światowe media piszą o "polskim atomie"

Podpisanie przez Orlen Synthos Green Energy listu intencyjnego ws. wsparcia finansowego ze Stanów Zjednoczonych zostało zauważone przez media na świecie. Times of India pisze o "współpracy między polskim gigantem energetycznym Orlen z dwiema instytucjami ze Stanów Zjednoczonych".

- Polska zwraca się w stronę energii odnawialnej i nieemisyjnej, odchodząc od dawnej zależności od własnego węgla. Inwazja Moskwy na Ukrainę przyspieszyła również dążenie Polski do zmniejszenia zależności od rosyjskiej ropy i gazu. - możemy z kolei przeczytać na jednym z amerykańskich portali.

Libańskie media zwracają natomiast uwagę na to, że "projekt budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce posuwa się naprzód", a "Polska zwraca się w stronę energii odnawialnej i nieemisyjnej".

Niemcy wyłączyli elektrownie atomowe

Temat energii atomowej stał się przedmiotem żartów ze strony internautów, którzy zauważyli, że podczas podpisywania przez Polskę umów w sprawie budowy reaktorów jądrowych, Niemcy wyłączyli ostatnie elektrownie.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl