Polska podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju podpisała ważną deklarację. Chodzi o energię jądrową

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Polska intensyfikuje ambitny program polskiej energetyki jądrowej – mówił prezydent Andrzej Duda
Polska intensyfikuje ambitny program polskiej energetyki jądrowej – mówił prezydent Andrzej Duda Jakub Szymczuk/KPRP
Podczas szczytu COP28 w Dubaju Polska wraz z 20 innymi krajami dołączyła do deklaracji o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku, zwiększeniu i ułatwieniu finansowania budowy elektrowni jądrowej oraz promowaniu energii nuklearnej jako czystej energii. Głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent o ambicjach Polski

Prezydent Andrzej Duda podczas szczytu ONZ COP28, który odbywa się w Dubaju, podkreślił, że Polska ma ambicje być europejskim liderem w budowie małych reaktorów jądrowych (SMR). Zauważył, że wynika to z przekonania, że „będą one doskonałym uzupełnieniem pełnoskalowych elektrowni jądrowych”.

Andrzej Duda przypomniał, że uczestnicząca w szczycie firma ORLEN Synthos Green Energy zamierza zbudować reaktory w technologii SMR. Wskazał na współpracę polskiego przedsiębiorstwa z firmami z USA i Kanady.

– Jestem zadowolony, że rozpoczyna współpracę także z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Emirates Nuclear Energy Corporation. Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli gospodarze naszego szczytu klimatycznego, właśnie ukończyły budowę swojej pierwszej, wielkiej elektrowni jądrowej. To pokazuje najlepiej, że energetyka jądrowa ma przyszłość na całym świecie – mówił.

Priorytety Polski podczas prezydencji w UE

Ponadto prezydent mówił o priorytetach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która będzie mieć miejsce w pierwszym półroczu 2025 roku. Jednym z nich – jak mówił – będzie sprawiedliwa transformacja energetyczna ze szczególnym uwzględnieniem energii jądrowej. Zaznaczył, że to kolejny krok wspierający energetykę jądrową we Wspólnocie.

Andrzej Duda przypomniał, że Polska skutecznie zabiegała na forum unijnym o włączenie energii jądrowej do Net-Zero Industry Act. – Zaledwie dwa tygodnie temu Parlament Europejski uwzględnił w niej także atom. Zabiegaliśmy o to jako Polska bardzo mocno. To sukces wielu państw członkowskich z panem prezydentem Emanuelem Macronem na czele – dodał.

Prezydent podkreślił też, że w centrum polityki klimatycznej musi stać człowiek – jego bezpieczeństwo, zdrowie, jakość życia. Przypomniał, że taki wniosek płynął już ze szczytu COP24 w Katowicach.

Ambitny program polskiej energetyki jądrowej

Zwrócił uwagę, że ma temu służyć racjonalny proces przechodzenia na wydajne i niskoemisyjne źródła energii, jak atom. – Polska intensyfikuje ambitny program polskiej energetyki jądrowej – mówił. Przypomniał, że trwają już zaawansowane prace nad budową naszej pierwszej elektrowni, która ma powstać do 2033 roku. – Którą wybuduje należąca do państwa firma Polskie Elektrownie Jądrowe we współpracy z doświadczonymi amerykańskimi koncernami Westinghouse i Bechtel. Polska prowadzi proces wyboru lokalizacji i technologii pod budowę drugiej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Pragnę podkreślić naszą otwartość na rozmowy o współpracy ze wszystkimi państwami reprezentującymi podobne podejście do kwestii rozwoju energetyki jądrowej – wskazał.

Andrzej Duda przypomniał, że ruszyły także prace nad rozpoczęciem budowy kolejnej elektrowni jądrowej w oparciu o silną, sformalizowaną współpracę polskich podmiotów: pozostającej w rękach skarbu państwa PGE S.A. oraz prywatnej ZE PAK, a także koreańskiego koncernu KHNP.

– W ostatnich dniach polskie ministerstwo klimatu wydało decyzję zasadniczą, która pozwala przejść do kolejnego etapu uzyskiwania decyzji i pozwoleń. Będziemy te ważne inwestycje wspierać – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że szczególne słowa uznania należą się również Stanom Zjednoczonym Ameryki, które niezmiennie wspierają wysiłki prowadzące do rozwoju wielko- i małoskalowej technologii jądrowej.

Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl