Elektrośmieci lądują w śmietnikach albo w garażach i piwnicach

Maciej Badowski
Maciej Badowski
brak
Co piąty Polak pozbywa się zużytego sprzętu RTV i AGD w sposób nielegalny. W ciągu ostatniego roku Polacy pozbyli się prawie 4 mln sztuk sprzętu RTV, AGD i IT.

40 proc. z nas twierdzi, że wie dużo lub trochę, jak prawidłowo postępować z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zaś co 5 Polak przyznaje, że nie wie nic na temat elektrośmieci i tego, jak się ich pozbywać - wynika z badania ElektroEko.

Ponad połowa Polaków zamiast odpowiednio pozbyć się zużytego, nieużywanego sprzętu elektronicznego trzyma go nadal w domu, piwnicy czy garażu. Głównie są to telefony komórkowe, czajniki elektryczne oraz telewizory.

Szacuje się, że w naszych domach przechowywanych jest dziś prawie 6,5 mln sztuk starego, zużytego małego sprzętu AGD, ponad 4 mln zużytych, starych telefonów komórkowych oraz ponad 2,5 mln starego sprzętu RTV. 23 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozbyło się ze swojego gospodarstwa domowego co najmniej jednego zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego.

Co niepokojące, aż co piąty Polak wyrzucił w ostatnim roku zużyty sprzęt RTV, AGD i IT do kosza lub zostawił go koło śmietnika lub altanki śmietnikowej.

- Niestety, ta liczba pokazuje, że poziom świadomości, choć z roku na rok jest wyższy, to ciągle jest niewystarczający. Ludzie, wyrzucając zużyty sprzęt do kosza, często nie wiedzą, że jest to nielegalne i grozi za to spora grzywna, bo aż 5 tysięcy zł - mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. - Niewątpliwie konieczna jest ciągła edukacja na temat prawidłowego postępowania z zużytym sprzętem RTV i AGD - dodaje.

Elektrośmieci należy przekazać do specjalnych punktów zbierania. A w przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Zużyte urządzenia można zostawić także w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu. Większość sklepów wielkopowierzchniowych przyjmuje elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego sprzętu.

- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny posiada wiele niebezpiecznych substancji, które mogą przedostać się do naszego środowiska. Trzeba również pamiętać, że w takim sprzęcie znajduje się też wiele cennych surowców, które po odpowiedniej obróbce mogą być ponownie wykorzystywane - mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny APPLiA Polska.

Obejrzyj wideo:

Polacy wyjeżdżają, bo zarobki za granicą cały czas rosną

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Elektrośmieci lądują w śmietnikach albo w garażach i piwnicach - Strefa Biznesu

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oleńka

U mnie ponieważ jest problem z czasem jaki jest od gratobuda do gratobusa postanowiłam wynająć małe pomieszczenie magazynowe w Less Mess Storage. Za niewielką opłatą mam święty spokój raz na jakiś czas z niepotrzebną elektroniką w domu.

C
Czytelnik

System zbierania elektro śmieci z bólem ale jednak rósł aż do 2012 roku.Potem weszła w życie ustawa śmieciowa i system padł totalnie.Obecnie poziomy zbiórki i przetwarzania są tak dramatycznie niskie ,że nawet GIOś ,który publikował co roku raport w tym roku milczy,a raportu nie ma,bo co tam teraz wpiszą ????? Ustawę o zseie należy napisać od nowa, spróbować przekonać tych przedsiębiorców ,którzy prowadzili zakłady przetwarzania ,żeby wrócili na rynek,a tych specjalistów mamy w całym kraju około 200 osób,które wiedzą jak to wszystko ma działać...inaczej nawet Salomon tu nic nie poradzi,a w 2021 roku mamy mieć 65% zbiórki....będzie się działo ;)

G
Gościu

Oczy krwawią jak się czyta te artykuły, zatrudnijcie w końcu normalnych ludzi do pisania, a nie półgłówków!!!!

J
J23

Wcale się ludziom nie dziwię. Ten problem powinien być rozwiązany systemowo. Kiedyś były zbiórki pod marketami i przy okazji można było dostać jakieś sadzonki lub żarówki LED. Sam od dwóch lat zebrałem na poddaszu duży karton elektrośmieci. Na pewno nie będę specjalnie ich wiózł kilkanaście kilometrów do punktu. To nie poziom świadomości jest zły - tylko system jest zły.

Wróć na i.pl Portal i.pl