Dynamika napawa optymizmem, jednak wolumeny są wciąż bardzo niskie. Podczas gdy w ubiegłym roku Polacy kupili nieco ponad tysiąc aut elektrycznych, w Niemczech ta liczba przekroczyła 50 tys., a w Norwegii aż 60 tys. Jednak ubiegłoroczne statystki pokazują, że Polska nie chce być już w ogonie Europy i coraz więcej klientów wybiera auta elektryczne. - Decydując się na alternatywny napęd, klienci, w tym przedsiębiorcy, zdecydowanie najczęściej kupują hybrydę. Za takim wyborem przemawiają przede wszystkim kwestie praktyczne, jak maksymalny zasięg pojazdu czy koszty zakupu - mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL, firmy, która w 2017 r. wyleasingowała w Polsce najwięcej samochodów elektrycznych.
W 2017 r. Polacy kupili 1068 samochodów elektrycznych (+88 proc. r/r): 439 całkowicie elektrycznych i 585 hybryd
Jak już to nieraz bywało z nowymi trendami, szlaki na rynku przecierają firmy leasingowe. Kolejny rok z rzędu mają one w swojej ofercie samochody elektryczne. Można je wziąć w leasing albo wynajem długoterminowy. Elektromobilne pojazdy często są w ofercie leasingodawców sprzężone z innymi nowatorskimi usługami, które ostatnio pojawiły się na rynku, np. auto w abonamencie albo oferowanie na korzystniejszych warunkach, jako specyficzny bonus do auta firmowego, samochodu do użytku prywatnego.
Pojazdy z silnikiem elektrycznym lub hybrydy są przy tym „trendy” - poprawiają i wizerunek firmy, której pracownicy z nich korzystają, i sam wizerunek osobisty menedżerów.
Masterlease, inna firma leasingowa, stara się wprowadzać do oferty coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. W ubiegłym roku strzałem w dziesiątkę okazał się abonament na auto - wariant leasingu dedykowany klientom indywidualnym jako abonament pracowniczy. Polega on na tym, że użytkownik płaci miesięczny czynsz za korzystanie z wybranego samochodu przez okres od dziewięciu do 60 miesięcy. W ofercie są pojazdy używane i nowe, w tym samochody elektryczne.
Z kolei do wciąż rosnącego zainteresowania tzw. wynajmem długoterminowym przyczyniły się szybko wzrastające ceny obowiązkowego OC kierowców.