Za rządów PiS emeryci mają się coraz lepiej. W 2019 r. oprócz wysokiej waloryzacji kwotowej, emeryci otrzymali jeszcze tzw. „trzynastkę” - było to jednorazowe świadczenie, ale seniorzy byli za nie wdzięczni. Odzwierciedlają to zresztą dane dotyczące głosowania w wyborach parlamentarnych. PiS wygrał je dzięki dużej liczbie głosów od seniorów.
Emerytury będą wyższe dzięki mniejszemu podatkowi
Rząd przyjął w ubiegłym tygodniu projekt ustawy obniżającej PIT do 17%. Przepisy będą zastosowane do dochodów uzyskanych już od października.
Na obniżce PIT najwięcej zyskają emeryci, którzy zarabiają najwięcej. Mogą liczyć przynajmniej na dodatkowe 100 zł.
Czekamy jeszcze wyłącznie na decyzję Sejmu i Senatu dotyczącą obniżki PIT. Ta wydaje się być jednak wyłącznie formalnością – mniejszy PIT to jedna ze sztandarowych wyborczych zapowiedzi PiS. Najbliższe posiedzenie izby jest zaplanowane na 30 sierpnia.
Emerytury osób najciężej pracujących wzrosną najbardziej
Jak podkreśla Money.pl zmiana najbardziej ucieszy emerytów, którzy skończyli pracę najpóźniej – ci, którzy ciężko pracowali całe życie, dostaną najwięcej.
Jan, emeryt pobierający świadczenie od 15 lat dla Money.pl: Rząd wreszcie zrozumiał, że nam też się coś należy. Przepracowałem 35 lat w ciężkim przemyśle i jedyne, co dostawałem, to kilkanaście, czasem więcej, złotych waloryzacji. A kombinatorzy spod bloku, którzy tu "zaczepili" się na pół etatu, tam skosili trawkę i mają minimalny staż, dostali podwyżkę nawet o kilkaset złotych, gdy wchodziła ta minimalna emerytura.
Emerytury. Ile w przyszłym roku wyniesie waloryzacja?
Ministerstwo Finansów ujawniło projekt aktualizacji programu konwergencji na lata 2019-2022. Dzięki niemu można oszacować, jakiej podwyżki emerytur należy się spodziewać w przyszłym roku. Zgodnie z dokumentem oraz zapowiedziami Ministerstwa Finansów waloryzacja w przyszłym roku może wynieść ok. 3,24%.
Opierając się na aktualizacji programu konwergencji, stawki emerytur w przyszłym roku będą następujące:
- najniższa emerytura i renta, najniższa renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rolnicza wzrosną o 35,64 zł;
- najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie o 26,73 zł;
- najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową wzrośnie o 32,07 zł;
- świadczenie przedemerytalne wzrośnie o 36,96 zł;
- średnia renta wzrośnie o 59,03 zł;
- średnia renta rodzinna o 65,73 zł;
- średnia emerytura pomostowa o 91,23 zł.
Wiek emerytalny w Polsce i na świecie. Jesteśmy na szarym ko...
