Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawdzają swój sprzęt, środki łączności, powiadamiają swoich pracodawców i bliskich i są w gotowości do podjęcia działań w trybie sześciogodzinnym. Podwyższony alert gotowości wprowadzony został w poniedziałek (8.11) o godz. 10.30 przez Dowództwo WOT. Dotyczy w sumie blisko 8 tys. żołnierzy WOT z województw: lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

– To nie pierwszy raz, gdy lubelscy terytorialsi są w gotowości do powołania alarmowego. Procedury takiego stawiennictwa mieli już okazję przećwiczyć, m.in. w ubiegłym roku, a ostatnio również w dniach 22-24 października podczas ćwiczeń pod kryptonimem „Osłona-21” w pasie przygranicznym – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W obliczu wydarzeń na granicy żołnierze 2 LBOT wzmacniają swoje wsparcie dla Straży Granicznej. Terytorialsi realizują całodobowe patrole piesze, kołowe, patrole wodne z wykorzystaniem łodzi saperskich, patrole konne oraz prowadzą obserwację terenu z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Cały czas działa również mobilny zespół oceny wsparcia, którego zadaniem jest wsparcie mieszkańców objętych stanem wyjątkowym.
Obecnie na wsparcie granicy na odcinku białoruskim delegowanych jest 12 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Wojska Obrony Terytorialnej od ponad dwóch miesięcy prowadzą operację pk. „Silne Wsparcie”. Jednym z celów tej operacji jest wsparcie Straży Granicznej w uszczelnieniu granicy z Białorusią.
Specjalna infolinia
Dodatkowo przez całą dobę działa bezpłatna infolinia WOT pod numerem tel. 800 100 115 dla mieszkańcom rejonów przygranicznych, czujących się niepewnie w sytuacji wprowadzonego na ich terenach stanu wyjątkowego na granicy Polski, oraz wzrastającej liczby migrantów. Osoby te, mogą za jej pośrednictwem zgłosić się o pomoc psychologiczną, a także zgłaszać potrzeby lokalnej społeczności.
Linia wsparcia, poprzez rzetelne udzielanie informacji służy stabilizacji nastojów wśród ludności zamieszkującej pas przygraniczny objęty stanem wyjątkowym. Od początku działalności z infolinii wsparcia skorzystało już kilkaset osób.
- Ogród Botaniczny zamienił się w park iluminacji
- Żużlowcy Motoru przetestowali największy tunel aerodynamiczny we wschodniej Polsce
- „Boję się, że moja ciocia będzie następna”. Zobacz zdjęcia z manifestacji
- Pożar szpitala MSWiA w Lublinie. Zobacz zdjęcia z akcji
- Trwa wyburzanie budynku z lat 40. XX wieku. Zobacz zdjęcia
- Co łączy LSM i Czuby? Jesień! Tu trzeba się wybrać. Fotorelacja
