Europejskie Forum Nowych Idei
To jedna z największych konferencji biznesowych w regionie poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Polski, Europy i świata. Organizatorem wydarzenia jest Konfederacja Lewiatan.
- EFNI jest okrętem flagowym działalności Konfederacji Lewiatan. Wszyscy pytają, jakie będzie jutro, co nas czeka. Wszyscy narzekają, że coraz trudniej jest przewidzieć nadchodzące tendencje i wydarzenia. EFNI jest za to stałe - powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Główniej Konfederacji Lewiatan.
Na otwarcie EFNI w hotelu Radisson Blu w Sopocie przybył premier Donald Tusk.
- To dobre miejsce, aby rozmawiać o nowych ideach, ale i o wolności, pamiętając, że mija 35 lat od fenomenu, jakim było odrodzenie Rzeczpospolitej po upadku komunizmu - powiedział Donald Tusk, prezes Rady Ministrów. - To wielka rzecz móc dzisiaj rozmawiać z ludźmi, którzy przez lata nie dali skorumpować się żadnej władzy. Prowadzić biznes, być menedżerem i utrzymywać pełną niezależność - to nie jest łatwe.
Jak dodał, bezpieczeństwo i energia będą kluczowymi słowami dzisiaj, jutro, za rok i jeszcze przez długie lata.
- Na pewno będą kluczowe dla polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Będę przekonywał partnerów z UE do rozwiązań, które mają służyć bezpieczeństwu, w sensie stricte, ale też bezpieczeństwu energetycznemu - powiedział Donald Tusk. - Dzisiaj głos Polski, kiedy mówimy o bezpieczeństwie i bezpieczeństwie energetycznym, słuchany jest z ogromną uwagą, jako głos rozsądku poparty geopolityczną wyobraźnią. Bezpieczeństwo i energia są niezbędnymi warunkami, abyście wy, przedsiębiorcy mogli skierować swoją energię do budowy gospodarki. Nie ma zdrowej gospodarki i bezpiecznych finansów publicznych w kraju, który jest niestabilny i zagrożony agresją, bezsilny, pozbawiony sojuszników.

Dodał, że aby nowe idee mogły zaistnieć, trzeba wrócić do starych idei wolności, wspólnoty, przepływu kapitału, ludzi w Unii Europejskiej. Bez tego niemożliwy byłby cud gospodarczy, jaki się wydarza w Polsce od 35 lat.
- Dla takich państw jak Polska fakt, że staliśmy się częścią wspólnoty, był obok naszej przedsiębiorczości jednym z silników rozwoju i awansu gospodarczego - dodał premier. - Dzisiaj, kiedy rozmawiamy o tym co może być głównym zagrożeniem, z punktu widzenia zwykłego konsumenta, ale i przedsiębiorcy, dla kontynuowania rozwoju gospodarczego, kwestia energii, dostępu do jej stabilnych i bezpiecznych źródeł, i akceptowalnej ceny jest najczęściej wymienianą.
Wskazał kluczowe inwestycje realizowane przez Polskę w elektrownię jądrową i energetykę morską oraz nowoczesną sieć przesyłową jako czynniki zapewniające bezpieczeństwo energetyczne.
- Musimy także wrócić bezwzględnie do idei przyjaznej konkurencji między gospodarkami zachodnimi - UE, USA i Wielka Brytanią. Wiemy, że świat będzie coraz bardziej niestabilny, dlatego musimy budować gospodarkę świata Zachodu konkurencyjną wobec reszty świata, ale także synergię między konkurencyjnymi gospodarkami Europy i Ameryki - mówił Donald Tusk
W forum uczestniczy także wielu ministrów rządu i przedstawicieli instytucji państwowych oraz największych firm z kraju i regionu.
Do Sopotu przyjechało wielu gości z zagranicy, m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej.
EFNI ma służyć za platformę dialogu i wymiany myśli pomiędzy przedstawicielami świata biznesu, nauki, kultury, decydentami, liderami opinii oraz reprezentantami administracji lokalnej, krajowej i europejskiej. Co roku gromadzi około półtora tysiąca uczestników z kilkunastu krajów.

Trzynasta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei będzie wyjątkowa z wielu względów. Forum odbywa się tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji, a także w roku 25-lecia Konfederacji Lewiatan, która organizuje wydarzenie we współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot.
Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy - wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.
CZYTAJ TAKŻE:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!