Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne (art. 125 Kodeksu wyborczego). Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego ma obowiązek sporządzenia i przedłożenia organowi wyborczemu, który przyjął zawiadomienie o jego utworzeniu, sprawozdania o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu. W tym - o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania. Uczynić to musi w terminie trzech miesięcy od dnia wyborów (art. 142 par. 1 Kodeksu wyborczego).
Do stycznia
A zatem wszystkie komitety, których kandydaci nie biorą udziału w ponownym głosowaniu, mają czas do 21 stycznia 2019 roku. Taka sytuacja ma miejsce w Toruniu.
W przypadku kandydowania w II turze wyborczej (np. kandydatów na burmistrzów Chełmży, Chełmna czy Ciechocinka), komitety mają czas na złożenie sprawozdania finansowego do 4 lutego 2019 roku.
Czytaj też: Tragiczny poranek na drogach w Toruniu i okolicach:
Karambol na A1
Wypadek na rogu Szosy Lubickiej i Rydygiera
Groźne zderzenie na Bema
Co musi znaleźć się w sprawozdaniu finansowym? Po pierwsze, sporządza się je według wzoru zatwierdzonego przez Ministerstwo Finansów. Do dokumentów należy załączyć historię rachunku bankowego komitetu wyborczego, gdyż dokument ten jest niezbędny do weryfikacji podanych w sprawozdaniu danych.
Do sprawozdania należy załączyć także m.in. protokoły komisyjnej wyceny usług świadczonych nieodpłatnie na rzecz komitetu wyborczego, w tym dokumenty potwierdzające przyjęcie świadczeń niepieniężnych, np. wykazy zawierające opis świadczenia usługi, umowy na eksponowanie materiałów wyborczych.
Tylko oryginały
PKW podkreśla, że konieczne są oryginalne dokumenty źródłowe. W szczególności dotyczy to faktur, rachunków i innych dokumentów dotyczących kosztów i wydatków.
Każde sprawozdanie zbada biegły rewident. Będzie się można z nimi zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej PKW.
Wybory samorządowe 2018 – Na co mamy wpływ?