Francja: Dzień Bastylii. Skromna parada wojskowa w Paryżu i wielkie podziękowania dla bohaterów walki z epidemią koronawirusa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Francja: Dzień Bastylii. Skromna parada wojskowa w Paryżu i wielkie podziękowania dla bohaterów walki z epidemią koronawirusa
Francja: Dzień Bastylii. Skromna parada wojskowa w Paryżu i wielkie podziękowania dla bohaterów walki z epidemią koronawirusa AP/Associated Press/East News
Mniej było żołnierzy na tradycyjnej paradzie w Paryżu z okazji Dnia Bastylii, za to wielka podzięka i pieniądze dla lekarzy i pielęgniarek, którzy walczyli z koronawirusem.

Tradycyjna parada z okazji zburzenia Bastylii w Paryżu była tym razem skromniejsza. Mniej żołnierzy i sprzętu, był za to hołd i pieniądze dla tych, którzy walczyli na pierwszej linii z koronawirusem.

STORYFUL/x-news

Mowa o pielęgniarkach, które zmagały się podczas najgorszego po wojnie kryzysu w tym kraju. Poza podzięką rząd zobowiązał się do wypłacenia pielęgniarkom i innym pracownikom służby zdrowia dodatkowo po 183 euro miesięcznie.

14 lipca to zazwyczaj defilada na Polach Elizejskich, a wieczorem tradycyjne fajerwerki. Ale po raz pierwszy od 1945 roku ceremonia ustąpiła miejsca pracownikom opieki zdrowotnej, których walkę z epidemią prezydent Emmanuel Macron przyrównał do „wojny”.

W tym roku defilowała tylko połowa żołnierzy, około 2000. W czasie największego święta Francji skupiono się głównie na walce z wirusem, która też zaangażowała wojsko.

Zamiast światowych liderów wśród zaproszonych gości byli lekarze i pielęgniarki, ale też pracownicy supermarketów i domów opieki, którzy sprawili, że w tym trudnym okresie kraj jednak funkcjonował. Wśród gości honorowych były też rodziny pracowników medycznych, którzy zmarli na wirusa.

- Wyjątkowo w tym roku nasze armie… oddały główne miejsce kobietom i mężczyznom w fartuchach szpitalnych, którzy walczyli z wirusem i pozostali „zaporą w czasie kryzysu” - mówił Macron.

Obecnym przedstawicielom Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Luksemburga podziękowano za przyjęcie 161 pacjentów z Francji na leczenie z koronawirusa.

Francuzi oczekiwali od Macrona, by powiedział jak będzie walczył z drugą falą pandemii. Tego nie usłyszeli, za to francuscy eksperci ds. zdrowia wzywają rząd do wprowadzenia obowiązku noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach, przypominanie o konieczności zachowania dystansu, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Nie usłyszeli też Francuzi, jak ekipa Macrona wyciągnie kraj z recesji, która nadal rujnuje rynek pracy, a pompowane miliardy euro nie przynoszą spodziewanych efektów.

Konkretem było zawarcie przez francuski rząd i związki zawodowe umowy o zwiększeniu wynagrodzenia pracownikom służby zdrowia o 8 miliardów euro - ruch, który - jak przyznał premier - był już mocno opóźniony.

Większość podwyżek pójdzie do pielęgniarek i opiekunów społecznych, którzy otrzymają średnią miesięczną podwyżkę w wysokości 183 euro. 450 milionów euro skieruje się do lekarzy pracujących wyłącznie w sektorze publicznym, by nie przechodzili do prywatnych klinik.

- Nikt nie może zaprzeczyć, że jest to historyczny moment dla naszego systemu opieki zdrowotnej - mówili przedstawiciele rządu po siedmiu tygodniach negocjacji ze związkami zawodowymi.

Jednak niektóre związki odrzuciły umowę i zapowiadają protesty. Te wydają się być pewne i z tego powodu, że prezydent Macron zasugerował, że szybko podejmie działania mające sfinalizować kontrowersyjną reformę emerytalną, która na czas pandemii trafiła do „lodówki”.

Źródło:
RUPTLY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl