Francja: "Dżungla" powróciła. Nielegalne obozowisko migrantów pod Calais odżyło. Doszło do krwawej bitwy Erytrejczyków z Afgańczykami

Kazimierz Sikorski (AIP)
Imigranci na ulicach Calais
Imigranci na ulicach Calais AP/EAST NEWS
Kiedy w 2016 roku w asyście sił policyjnych likwidowano nielegalne obozowisko migrantów w Calais Francja odetchnęła z ulgą. Sądzono, że „Dżungla” znika na dobre. Błąd - „Dżungla” powróciła.

„Dżungla” odżyła i znów polała się krew w odbudowanym dzikim obozowisku dla uchodźców we francuskim Calais. Po obu stronach stali uchodźcy, doszło do krwawych bójek, używano metalowych prętów i noży. Padły też strzały. Francuzi są przerażeni, bo wydawało się, że po likwidacji obozu w Calais w roku 2016 wróci tam na długo spokój.

Erytrejczycy i Afgańczycy
Po nocnych starciach setki przybyszów z Erytrei i 30 Afgańczyków czterech Erytrejczyków w stanie bardzo ciężkim trafiło do szpitali. Lekarze musieli też udzielić pomocy ponad 20 innym, lżej poszkodowanym. Jak na razie nie jest znany powód wszczęcia najpierw kłótni, potem regularnych walk. Francuski minister spraw wewnętrznych Gérard Collomb mówi, że przemoc w Calais osiągnęła najwyższy poziom. Starcia, do jakich doszło nocą z czwartku na piątek, były najbardziej zacięte od wielu miesięcy, powiedział minister Collomb.

Nie była to jedyne starcie uchodźców między sobą. Kiedy udało się zdusić walki w jednym miejscu, wybuchały one z wielką siłą w sąsiedztwie i tak trzy razy jednej nocy. Do Calais śiągnięto natychmiast z sąsiednich rejonów dotatkowe siły policyjne, obawiano się bowiem, że walki wybuchną na nowo. Na szczęście tak się nie stało.

Wizytujący w tym gorącym okresie Calais minister Collomb nie krył smutku z powodu skali i zaciętości walk między uchodźcami. Pojawiło się pytanie, które zadaje sobie wielu Francuzów: skąd i dlaczego uchodźcy i imigranci znowu tam się znaleźli?

CZYTAJ TAKŻE: "Nowa dżungla" w Europie. Calais - prawdziwe piekło imigrantów [REPORTAŻ] [ZDJĘCIA]

Drugie życie „Dżungli”
Władzom francuskim wydawało się już, że po likwidacji „Dżungli” w roku 2016 zapanuje tam spokój. Nielegalnych migrantów rozwożono bowiem po różnych obozach dla uchodźców na terenie Francji, odbywały się prawdziwe łapanki na tych, którzy nie chcieli opuszczać tego miejsca. Szybko jednak okazało się, że nie wszyscy trafili do nowych miejsc i nie każdego uciekiniera z „Dżungli” udało się pojmać. Jak informowała potem policja część z nich schroniła się w pobliskich lasach i z tygodnia na tydzień przybywało nowych uchodźców i migrantów w rejonie Calais.

„Dżungla” w Calais, która stała się francuskim symbolem europejskiego kryzysu migracyjnego znowu zaczęła odżywać. Przypominano, że w szczytowym okresie ta stara zamieszkiwana była przez ponad siedem tysięcy ludzi. Niemal wszyscy liczyli na to, że uda się im prędzej czy później przedostać się do Wielkiej Brytanii, gdzie o pracę łatwiej, podobnie jak o zasiłki i inną pomoc ze strony państwa.

Brytyjski magnes przyciągał nielegalnych cały czas, bo do Calais znowu ciągnęli migranci i Francja po raz kolejny ma duży problem. Ten kłopot stara się Partyż rozwiązać wspólnie z Wielką Brytanią, do której za wszelką cenę chcą się przedostać nielegalni. Podczas niedawnego spotkania w Londynie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z brytyjską premier Theresą May podpisano traktat, który miał m.in. rozwiązać problem bezdomnych dzieci imigrantów, które pozostały w Calais. Marcon zapewnił też, że Francja nie pozwoli na budowę nowego obozu dla uchodźców w Calais. Teraz prezydent jest oskarżany o używanie policji przeciwko uchodźcom, a jego obietnice o zaprowadzeniu spokoju w Calais okazały się puste.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paula
Ten artykuł jest napisany na tak niskim poziomie, że trudno coś zrozumieć. Składnia zdań aż momentami nie ma sensu. Komentarze gimnazjalistów na portalach społecznościowych są lepiej napisane. Wstyd.
a
asa
Nikt nie rozrabia, po prostu zgłosili brak kredy !!!
g
gościu
efgh. Powinienes zostać deportowany do Mekki czy innego Islamabadu. Tam publicznie teoretyzuj na temat ksenofobii, cwaniaku popuszczający w majty.
w
ws
To były nacechowane dynamiką rozmowy pomiędzy lekarzami i inżynierami. Kopacz mówiła, ze przyjeżdżają sami lekarz lub inżynierowie.
. PS. To w Erytrei tez jest wojna, że w Europie są stamtąd tzw. "uchodźcy"? ???
e
efgh
uratowana przed bombami kobieta z dzieckiem na ręku czuje tylko wdzięczność, lecz się z ksenofobii
a
abcd
Nigdy nie pozwalajcie, aby nazywano was rasistami lub ksenofobami! 15% społeczeństwa, 50% morderstw - CHCECIE TAK MIEĆ? To nie jest rasizm - to zwykłe myślenie z troską o przyszłości własnych dzieci. CHCECIE ZOSTAWIĆ IM TAKĄ POLSKĘ? - Nie pozwólcie sobie wmówić, że to jest ksenofobia lub rasizm - macie prawo sami kształtować przyszłość własnego kraju. Po prostu: NIE CHCEMY TAK MIEĆ, taki jest NASZ wybór.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Francja: "Dżungla" powróciła. Nielegalne obozowisko migrantów pod Calais odżyło. Doszło do krwawej bitwy Erytrejczyków z Afgańczykami
G
Gość
A tu masz babo placek ! Rozrabiają.
Wróć na i.pl Portal i.pl