Energetyka jądrowa
„Francja przygotowuje się do gigantycznego projektu budowy EPR2 i uruchamiania średnio ponad jednego nowego reaktora rocznie niemal podobnie, jak w latach 80. i 90., kiedy uruchamiano ponad dwa reaktory rocznie” – czytamy w dzienniku „Le Figaro”.
Gazeta podkreśla, że jest to znacząca zmiana w stosunku do ostatnich inwestycji i przypomina, że wydany 30 marca raport parlamentarnej komisja ds. niezależności energetycznej bardzo negatywnie ocenił ostatnie dekady francuskiego przemysłu jądrowego. „Francuski przemysł jądrowy od dwudziestu lat cierpi na brak dużych projektów” – stwierdził prezes Urzędu Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) Bernard Doroszczuk.
Nowy program nuklearny rozpocznie się od zamówienia trzech par reaktorów EPR: pierwszej na terenie elektrowni EDF w Penly w Seine-Maritime, drugiej w Gravelines, lokalizacja trzeciej zostanie wybrana pod koniec 2023 r. między Bugey lub Tricastin. Pierwszy reaktory mają wejść do użytku w 2035 roku.
„Le Figaro” szacuje, że aby sprostać nowym wyzwaniom sektor atomowy planuje zatrudniać do 10 tys. osób rocznie, czyli stworzyć około 100 tys. miejsc pracy w ciągu dekady i zaangażować w swoje prace około 4 tys. firm.
Francuskie media krytykują Niemcy
Z kolei dziennik „Le Monde” podkreśla, że Niemcy popełniają błąd, zamykając swoje elektrownie jądrowe. „W sektorze jądrowym era katedr (wielkich elektrowni) jest już za nami; nadchodzi czas mniejszych reaktorów, których Francji może brakować, jeśli nie zacznie szybko inwestować w sektor jądrowy” – czytamy.
„Pomimo rosyjskiego kryzysu gazowego, który prawie zniszczył niemiecki przemysł i zmusił ekologów w rządzie koalicyjnym do wyrażenia zgody na zwiększenie wydobycia węgla, kraj nie zboczył z obranego kursu. Wycofanie się z energii jądrowej ma pierwszeństwo przed klimatem. Co najmniej do 2038 r. w najbardziej energochłonny kraj Europy nadal będzie spalać węgiel w kotłach, a pilne odejście od węgla jest konsensusem na całym świecie” – analizuje „Le Monde”. Trzy ostatnie działające w Niemczech elektrownie atomowe zostały zamknięte w sobotę.

lena
Źródło: