Frankowicze nie mogą jeszcze czuć się wygrani. Polskie sądy podejmują kolejne, kontrowersyjne decyzje

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Czy frankowicze powinni obawiać się powstania nowej linii orzeczniczej w sprawie sporów z bankami?
Czy frankowicze powinni obawiać się powstania nowej linii orzeczniczej w sprawie sporów z bankami? 123rf.com/profile_thodonal
Podczas czwartkowej konferencji prasowej podsumowującej osiągnięcia największego polskiego banku PKO BP, prezes Dariusz Szwed zaskoczył wypowiedzią o możliwej zmianie linii orzeczniczej polskich sądów w sprawach dotyczących kredytów denominowanych w obcych walutach. Czy frankowicze powinni się obawiać?

Spis treści

Podczas konferencji PKO BP przedstawił swoje okresowe wyniki finansowe. Zgodnie z nimi, w trzecim kwartale 2023 r. zysk banku wyniósł 2,78 mld zł, a po trzech kwartałach ł 4,8 mld zł. To jednak nie te dane wzbudziły największe zainteresowanie uczestników, a informacje wskazujące na to, że z punktu widzenia banków, ich rozgrywka z frankowiczami nie dobiegła końca.

Sąd Najwyższy dał nadzieję bankom w kwestii rozliczeń z frankowiczami

W drugiej części spotkania z mediami transmitowanej przez serwis X (dawny Twitter), prezes PKO BP Dariusz Szwed zasugerował możliwość zmiany linii orzeczniczej w sprawach frankowych, w związku z najnowszym wyrokiem Sądu Najwyższego oraz kilku innych przytoczonych przez bankowca.

– Parę dni temu pokazał się wyrok Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie, dotyczący kredytów frankowych, który jest bardzo korzystny dla banków – powiedział w czwartek Dariusz Szwed.

Prawdopodobnie prezes PKO BP miał na myśli opublikowane kilka dni temu uzasadnienia do decyzji, które SN podjął jeszcze we wrześniu. Sąd uznał wówczas, że unieważnienie przelicznika w umowie kredytu „frankowego” nie powoduje nieważności tej umowy w całości, nie eliminuje także indeksacji do waluty obcej.

Wydaje się, że kształtuje się nowa linia orzecznicza w sprawie kredytów denominowanych we frankach. Jest bardziej wyważona – ocenił prezes PKO BP, zachęcając jednocześnie do zapoznania się z uzasadnieniem

.

Polskie sądy mogą zmienić linię orzeczniczą. Frankowicze powinni zacząć baczniej się im przyglądać

Prezes banku Dariusz Szwed zauważył jednocześnie, że być może nie jest w tej sprawie obiektywny, ale zasugerował przyglądanie się z większą atencją wyrokom sądów w Polsce. Jego zdaniem decyzja SN to pierwszy sygnał dający nadzieje, że nie wszystko jest tak, jak to jest przedstawiane – zasugerował. Przypomniał także, że w ostatnim czasie zapadły cztery wyroki na korzyść banku, według których frankowicze nie mieli racji.

Klienci wiedzą swoje i składają pozwy. Wzrost liczby spraw sądowych sięgnął 70 proc.

Tymczasem z danych upublicznionych przez PKO BP wynika, że zostało złożonych już 55 tys. wniosków o mediacje, a prawie 35 tys. dotychczasowych postępowań zakończyło się pozytywnie, co skutkowało ponad 34 tys. ugód. Dane banku potwierdzają jednak wzrost liczby nowych spraw sądowych – w trzecim kwartale tego roku było ich ponad 3 tys., czyli o ponad 18 proc. więcej niż w drugim kwartale 2023 r., kiedy spraw nowych było prawie 2,56 tys. W relacji do trzeciego kwartału 2022 r. wzrost liczby nowych spraw sięgnął 70 proc. Wzrost takich spraw oznacza, że kredytobiorcy wciąż wierzą w swój sukces w batalii z bankami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Frankowicze nie mogą jeszcze czuć się wygrani. Polskie sądy podejmują kolejne, kontrowersyjne decyzje - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Doktryna łupienia gojów
W Chorwacji i na Węgrzech potrafiono rozwiązać problem frankowiczów. W Chorwacji jednak rządzą Chorwaci, a na Węgrzech Węgrzy. W Polsce rządzą reprezentanci Władców Lichwy.
P
Pit
Kredyty? Zero oprocentowania. 2 % marża maksymalnie. Dłużnik nie spłacił? Do konia pretensje, że się wóz przewrócił!? Winien wierzyciel, że nie sprawdził pożyczkobiorcę. Po roku dług przepada. Czas odwrócić system kredytowy. Banki teraz mówią, trzeba być było ostrożnym! Płać i płacz. A dlaczego nie ma być odwrotnie? Dajesz, jesteś winny! W końcu jest równość czy tylko jedna strona ma przewagę? Banki zachowują się bezczelnie. Dają bezdomnemu telewizor a potem mocno zdziwione! Zbudowali armię niewolników. Każdy pożyczkobiorca minimum oddaje jeden rok swojego życia bankierom! Jeśli szef wziął kredyt na firmę to niewolnikami są ... pracownicy. Ludzie muszą wreszcie zrozumieć, że własny kapitał to cenna i bezpieczna rzecz. Już widzę oszustów jak krytykują ów tekst..
Wróć na i.pl Portal i.pl