Gdynia. 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. „Spadkobiercy tamtych bandytów dzisiaj mordują ludzi w Ukrainie”

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Tak wyglądały uroczystości w Gdyni
Tak wyglądały uroczystości w Gdyni Łukasz Kamasz
Gdynia pamięta o ofiarach stanu wojennego. Oficjalne miejskie uroczystości zakończyły się pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. - Odebrano nam wtedy nadzieję na życie bez politycznego zakłamania - mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Gdynia upamiętniła ofiary stanu wojennego

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia od rana Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

W Gdyni zakończyły się oficjalne uroczystości miejskie upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 41 lat. Po uroczystej mszy świętej, uczestnicy obchodów przemaszerowali ul. Portową, placem Kaszubskim, ul. Świętojańską i ul. Pułaskiego, gdzie, przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego zmówili modlitwę i złożyli kwiaty.

- Około miliona naszych współobywateli opuściło Ojczyznę w końcowych latach PRL-u, aby żyć i móc pracować musieli szukać gościny w innych krajach - apelował Krzysztof Dośla, przewodniczący regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”. - Jak bardzo nam to przypomina dzień dzisiejszy i sąsiadujące z nami państwo. To ludzie spod tego samego znaku nadal terroryzują Europę i świat. Spadkobiercy tamtych bandytów dzisiaj mordują ludzi w Ukrainie. Wszystko dlatego, że ani tamta zbrodnia, ani poprzednie, nie zostały osądzone i ukarane. Przestępcy w spokoju doczekali końca swoich dni. Bezpieczni oraz zamożni i wśród wielu uchodzący za autorytety. Cóż takiego się stało? Jak szybko zapomnieliśmy, kto był katem, a kto ofiarą? Jak łatwo uwierzyliśmy tym, którzy pozbawić nas chcieli godności i zamykali nas w więzieniach, że robili to dla naszego dobra? - pytał.

Jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły się zatrzymywania działaczy opozycji. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej jaką był stan wojenny użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Tak wyglądały uroczystości w Gdyni
Tak wyglądały uroczystości w Gdyni Łukasz Kamasz

- W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego powinniśmy mówić głośno i przypominać, że pozbawiono nas podstawowych praw obywatelskich - mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Zawieszono działalność związków zawodowych, ograniczono wolność przemieszczania, zamknięto granice. Kontrolowano nasze rozmowy telefoniczne i korespondencje, w tym nawet kartki świąteczne. Odebrano nam nadzieję, na życie bez politycznego zakłamania. Nie chcemy powtórki tego koszmaru. To od nas, uczestników tamtej rzeczywistości, szarego życia w kolejkach z kartami na wszystkie towary, młodsze pokolenie musi usłyszeć, co może zgotować Polsce autorytatywna władza.

Przypomnijmy, że 17 grudnia w Gdyni będziemy obchodzić rocznicę czarnego czwartku. Nad ranem 17 grudnia 1970 r., przy stacji SKM Gdynia Stocznia, wojsko otworzyło ogień do zmierzających do pracy stoczniowców. Podczas masakry grudniowej w Gdyni zabitych zostało 18 robotników. Pokolenia gdynian wychowało się w pamięci o tej tragedii. Temat dla rodzin pomordowanych robotników jest tym bardziej bolesny, że nie tylko nigdy nie doczekały się sprawiedliwości i rozliczenia przedstawicieli komunistycznego reżimu za sprawstwo kierownicze tej odrażającej zbrodni, ale przed 1989 rokiem, zanim zbrodniczy system upadł, narażone były na liczne szykany ze strony władzy. W grudniu, jak co roku, Gdynia upamiętni ofiary reżimu komunistycznego i pokaże, że pomimo upływających lat, miasto i jego mieszkańcy, wciąż pamiętają o tych, których wśród nas już nie ma.

Pogram obchodów 17 grudnia:

  • godz. 6.00 - Uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w Gdyni Stoczni
  • godz. 15.45-16.20 - Program słowno-muzyczny ,52 lata temu. W hołdzie ofiarom i bohaterom" w wykonaniu uczniów SP nr 40, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Armii Krajowej 46
  • godz. 16.30-17.45 - Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Armii Krajowej 46
  • ok. godz. 17.45-18.30 - Przejście od kościoła NSPJ ulicami: 3 Maja, Armii Krajowej, Świętojańską, al. Marszałka Piłsudskiego pod Pomnik Ofiar Grudnia' 70 przy Urzędzie Miasta Gdyni
  • ok. godz. 18.30-19.30 - Uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Grudnia' 70 przy al. Marszałka Piłsudskiego

ZOBACZ TEŻ:

Dyrektor gdańskiego oddziału IPN upamiętnił ofiary stanu wojennego. Odsłonięto tablicę oraz złożono kwiaty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdynia. 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. „Spadkobiercy tamtych bandytów dzisiaj mordują ludzi w Ukrainie” - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl