Do niektórych zagranicznych miast możemy kupić bilet za jedyne 39 zł. Dlaczego tak tanio? Niskobudżetowe linie lotnicze dbają o to, aby wszystkie loty miały maksymalne obłożenie, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby personelu na pokładzie. Ponadto, pasażerowie mogą skorzystać jedynie z podstawowych warunków przelotu – wszystkie dodatkowe usługi są dodatkowo płatne. Gdzie obecnie możemy polecieć za mniej niż 100 zł?
Wśród 10 najtańszych połączeń mamy po dwa z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Katowic. Do tego po jednym z Wrocławia i dodatkowo z Berlina (szczegóły w galerii).
Co z ubezpieczeniem?
Wyjazd za granicę, bez względu na jego cel i długość, warto ubezpieczyć. W razie potrzeby polisa turystyczna zagwarantuje ubezpieczonemu możliwość skorzystania z kompleksowej pomocy medycznej, rekompensaty finansowej, czy np. ochrony assistance. Najtańsze ubezpieczenie można kupić już od 2,5 zł za dzień ochrony.
Ubezpieczenie na europejski wyjazd powinno zawierać:
- koszty leczenia (suma gwarantowana min. 20 000-30 000 euro),
- następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym (OC),
- ubezpieczenie bagażu.
Dodatkowo, istnieje możliwości zabezpieczenia się przed opóźnieniem lotu oraz opóźnieniem bagażu. Jeżeli lot zostanie odwołany lub samolot przyleci z opóźnieniem (z reguły co najmniej 5-godzinnym), towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci stosowną rekompensatę finansową. Do uzyskania zwrotu środków niezbędne są rachunki i dowody zapłaty (najczęściej za artykuły pierwszej potrzeby, jedzenie lub nocleg) oraz pisemne potwierdzenie opóźnienia od linii lotniczych.
Jeżeli bagaż zostanie zagubiony w czasie transportu, ubezpieczony ma prawo zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o zwrot kwoty, która została określona Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) za zakup niezbędnych przedmiotów (kosmetyków czy ubrań) na czas oczekiwania na bagaż.
WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU - Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego Kraków Airport
