Jest rok 1890, kilka miesięcy wcześniej dobra zakopiańskie (tereny wokół Morskiego Oka i Doliny Rybiego Potoku) od śląskiego księcia Christiana Hohenlohe przejmuje fundator Zakładów Kórnickich hrabia Władysław Zamoyski. Dochodzi do ostrego sporu w rejonie Morskiego Oka, przeciwnicy hrabiego niszczą mostki, ścieżki turystyczne, utrudniają Polakom dostęp do jeziora. Dochodzi do rozprawy sądowej, którą hrabia wygrywa. Tak rozpoczyna się gra komputerowa "Ku Zwycięstwu", którą od ubiegłego roku tworzy grupa studentów IV roku historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wraz z rodziną Zamoyskich gracze będą podróżować przez kolejne ważne wydarzenia historyczne, od I wojny światowej, aż do przyłączenia Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego w 1919 r.
- Powstanie Wielkopolskie jest dla nas kluczowym elementem gry, zrywowi poświęcimy sporo miejsca – mówi Bartek Kuźnicki, pomysłodawca stworzenia gry komputerowej.
Czytaj też: Nie zmarnujmy szansy, tej! 100 sekund, by pokazać historię Powstania Wielkopolskiego
Skąd pomysł na jej zrealizowanie? Poznański student i pasjonat gier komputerowych przyznaje, że brakuje dziś nowoczesnego podejścia do historii, które mogłoby sprawić, że wydarzeniami sprzed lat zainteresują się młodzi ludzie.
- Chciałem to zmienić, ale nie miałem narzędzi i wsparcia finansowego. Na szczęście w ubiegłym roku udało mi się zainteresować tym tematem Fundację Kórnickie Zakłady – opowiada.
Bartek zebrał grupę znajomych ze swojego roku, razem stworzyli pięcioosobowe Studio Hejka.
Dywizjon 303: W Poznaniu powstaje gra o Bitwie o Anglię
- Udało się nam zdobyć potrzebne programy, zaczęliśmy też przeszukiwać archiwa, by powstała fabuła, która nie odbiega od prawdy historycznej – kontynuuje.
W tej chwili studenci mają już gotową wstępną wersję demonstracyjną. "Ku zwycięstwu" będzie przygodową grą platformą w technologii 2D, w której nacisk zostanie położony na tło fabularne.
- Pojawi się w niej sporo zagadek logicznych. Na pewno wyróżniać ją będzie nietypowy styl graficzny, którego podstawą są rysunki naszej koleżanki Aleksandry Nowak – opowiada poznaniak.
Klimat "Ku Zwycięstwu", jak twierdzi Bartek, ma przypominać popularną grę "Valiant Hearts", której fabuła została stworzona na podstawie listów żołnierzy walczących w I wojnie światowej.
- Liczymy, że do połowy września gra przejdzie wszystkie testy. Chcemy oficjalnie zaprezentować ją podczas targów Poznań Game Arena, które odbędą się w październiku – informuje dr Magdalena Biniaś-Szkopek pracownik Biblioteki Kórnickiej PAN i wykładowca historii na UAM, która została opiekunem merytorycznym projektu.
"Ku Zwycięstwu" ma być dostępna dla wszystkich graczy za darmo. Jesienią pojawi się na najbardziej popularnej wśród graczy platformie Steam. Grę wsparła nie tylko wielkopolska fundacja, o dodatkowe fundusze dla młodych twórców starał się także z powodzeniem wojewoda Zbigniew Hoffmann, dzięki któremu projekt zostanie dofinansowany z rządowego programu "Niepodległa".
Zobacz też: Dywizjon 303: W Poznaniu powstaje gra o Bitwie o Anglię
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania w 99. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Zobacz wideo:
źródło: TVN24/x-news.pl.
Valhalla. Będzie gra planszowa o Wikingach wymyślona przez p...