Cmentarz Rakowicki, dawniej Cmentarz Miejski w Krakowie, to reprezentacyjna nekropolia Krakowa i najstarszy cmentarz miejski. Założony na początku XIX wieku w celu zastąpienia cmentarzy parafialnych, szybko stał się przestrzenią symboliczną. Na jego terenie znajduje się wiele arcydzieł architektury i rzeźby funeralnej.

Jego najstarszą część zaprojektowano w formie parku z punktem centralnym – kaplicą, za którą alejki układają się w kształt półkola. To symboliczne, przypominające bramę założenie miało odzwierciedlać tajemnicę przejścia przez wrota do wieczności.
Kto spoczywa w Alei Zasłużonych?
Warto zwrócić uwagę, że główna aleja cmentarza Rakowickiego wprawdzie nigdy nie była oficjalnie uznana za aleję zasłużonych, jednak z czasem nabrała właśnie takiego charakteru. To tam jest pochowany m.in. Jan Matejko. Przy głównej alei, oprócz malarza, pochowani zostali również: Helena Modrzejewska, Jerzy Nowosielski, Piotr Skrzynecki czy Marek Grechuta.

Najstarsze groby znajdują się po lewej stronie przy wejściu głównym. Jako pierwsza na cmentarzu pochowana została Apolonia Bursikowa - młoda mieszczka zmarła na gruźlicę w styczniu 1803 roku.
W skromnym grobie z dala od reprezentacyjnych części cmentarza spoczywa z kolei laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Wisława Szymborska.
Częstym celem odwiedzin jest także grób Karola, Emilii i Edmunda Wojtyłów – rodziców i brata Jana Pawła II.

lena
