Spis treści
- Polska gwiazda na targach CES 2025
- W wielkiej krainie telewizorów i laptopów
- Cyfrowe zdrowie i dobre samopoczucie
- Chipy komputerowe i sztuczna inteligencja
- Zaawansowane robotyczne asystenty osobiste
- Połączenie transportu, mediów i bezpieczeństwa
- Dwa prototypowe modele Hondy z serii 0
- Innowacyjny, Aerodynamiczny i futurystyczny
- Samochód "wyczulony" na boczny wiatr
- Firmy, na które trzeba o zwrócić uwagę
- Telewizory jak zawsze w pełnym blasku
- Kierowca wspomagany sztuczną inteligencją
- Nadchodzi już era kwantowych komputerów
- Eureka Park - prawdziwa wylęgarnia innowacji
Coroczna technologiczna prezentacja zawsze była oknem na przyszłość urządzeń i elektroniki konsumenckiej. Najnowsza odsłona zapowiada, że nie będzie inaczej, a główne trendy skoncentrują się na sztucznej inteligencji (AI) i zrównoważonym rozwoju relacji między ludźmi a technologią.
Gwiazdą pozostaje AI, bo jej integracja z niemal każdą grupą produktów będzie m. in. definiowała rynek inteligentnych domów, który w 2030 r. osiągnie wartość 600 miliardów dolarów. Nic dziwnego, że firmy przyspieszają działania w zakresie AI.
Polska gwiazda na targach CES 2025
Skoro przy sztucznej inteligencji jesteśmy, to trzeba wspomnieć o ChatLab. To polski startup z branży AI, który w Las Vegas zaprezentuje innowacyjnego chatbota dla biznesu. ChatLab działa od niedawna, ale firma z siedzibą w Krakowie, pozyskała już amerykańskiego inwestora i nawiązała współpracę z 200 firmami z różnych branż.
Czym się pochwali? Inteligentnym asystentem z funkcją błyskawicznego uczenia się. Wyróżnia go umiejętność szybkiego przeskanowania zawartości witryny, cenników czy dokumentów wewnętrznych firmy, dzięki czemu w kilka minut zdobywa wiedzę o ofercie i specyfice przedsiębiorstwa. Następnie, automatycznie, pomaga klientom w doborze produktów lub usług, prowadzi przez proces zakupowy czy rezerwacyjny i odpowiada na najczęściej zadawane pytania.
Ważnym elementem jest zdolność chatbota do dynamicznej komunikacji z istniejącymi systemami firmy, takimi jak CRM, ERP czy platformy rezerwacyjne. Dzięki temu może on na bieżąco sprawdzać stan magazynowy, dostępność terminów w hotelach czy bieżący status zamówienia w sklepie internetowym – bez konieczności ręcznego przeszukiwania danych przez konsultanta.
ChatLab jest oparty na najnowszych modelach AI od OpenAI (GPT) oraz Google (Gemini), co gwarantuje wysoką skuteczność i elastyczność jego działania.
W wielkiej krainie telewizorów i laptopów
Na CES 2025 zobaczymy telewizory i laptopy, które wyczuwają nasze preferencje, sprzęt gospodarstwa domowego, który optymalizuje zużycie prądu na podstawie naszych nawyków, urządzenia medyczne, dające spersonalizowaną diagnostykę i plany leczenia.
Mowę otwierającą targi wygłosi szef firmy Panasonic, Yuki Kusumi. Powie o inicjatywie „WELL into the Future” , która podkreśli nacisk na zrównoważony rozwój i dobrostan jednostki. Pojawią się urządzeń wykonane z materiałów nadających się do recyklingu i zaprojektowane tak, aby mieć mniejszy wpływ na środowisko.
Cyfrowe zdrowie i dobre samopoczucie
Jednym z głównych punktów CES będzie zbieżność technologii i opieki zdrowotnej. Diagnostyka oparta na AI, spersonalizowana medycyna i zdalne monitorowanie zajmą centralne miejsce, umożliwiając pacjentom przejęcie kontroli nad swoim zdrowiem. „Noszona” technologia medyczna będzie ewoluować, a urządzenia będą śledzić wszystko, od wzorców snu i poziomów stresu po dane fizjologiczne, dając użytkownikom wgląd w ich dobre samopoczucie.
Dassault Systèmes proponuje rewolucyjne zmiany i zaskoczy nas wizualizacjami „wirtualnego bliźniaka człowieka” , przedstawionego w formie dynamicznego miejskiego krajobrazu. Ta interaktywna podróż ma pokazać, jak symulacje cyfrowe mogą zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, samopoczucie i wydajność człowieka. Każda dzielnica wirtualnego miasta reprezentuje kluczowe aspekty zdrowia człowieka, od spersonalizowanej medycyny i terapii regeneracyjnych po styl życia i zwiększoną mobilność.
Korzystając z najnowocześniejszej platformy 3DEXPERIENCE firmy, przekonamy się, jak technologia wirtualnego bliźniaka integruje systemy biologiczne, technologiczne i środowiskowe, umożliwiając rozwiązania, które stworzą zdrowszą i bardziej zrównoważoną przyszłości dla wszystkich. Interaktywna podróż przez doświadczenia wirtualnego bliźniaka ludzkiego ukazują, w jaki sposób rewolucjonizują one opiekę zdrowotną na każdym etapie życia.
Symulacje pozwolą poznać takie scenariusze, jak zapobieganie wstrząśnieniom mózgu u dzieci, optymalizację zdrowia serca u sportowców oraz poprawę diagnostyki chorób u osób starszych.
Chipy komputerowe i sztuczna inteligencja
Ekscytujących prezentacji technologicznych osiągnięć będzie więcej. Furorę robią chipy komputerowe, które mogą przetwarzać modele sztucznej inteligencji szybciej niż do tej pory. AI oferuje duże korzyści, ale może być kosztowna. Zoptymalizowane chipy pod kątem sztucznej inteligencji obniżą wymagania dotyczące mocy i przetwarzania dla sprzętu ze zintegrowaną AI. Giganty branży, jak AMD, Intel i Nvidia podejmą największe wyzwania.
Zaawansowane robotyczne asystenty osobiste
Zaawansowana robotyka oparta na sztucznej inteligencji stawia na osobistych asystentów i automatykę domową. Roboty będą sprzątać, gotować i nieść spersonalizowaną pomoc, odzwierciedlając rosnącą integrację AI z codziennym życiem.
CES zapowiada postęp w dwóch technologiach: rozszerzonej rzeczywistości i ambient AI. Ta pierwsza może oznaczać spadek liczby „komórek” i/lub pojawienie się urządzeń komunikacyjnych nowej generacji wykraczających poza rozrywkę. Ambient AI jest przejściem od odizolowanych inteligentnych gadżetów do połączonych środowisk, w których urządzenia przewidują i reagują na nasze potrzeby bez poleceń.
Kluczowe będą multimodalne systemy oparte na GenAI, łączące przetwarzanie tekstu, obrazu, dźwięku i wideo. Dzięki zwiększonej kreatywności i wydajności, umożliwiają spersonalizowane doświadczenia, które zmienią między innymi opiekę zdrowotną i handel elektroniczny.
Połączenie transportu, mediów i bezpieczeństwa
Natomiast zintegrowane inteligentne systemy miejskie połączą transport, media i bezpieczeństwo, pokazując potencjał połączonego życia miejskiego. Być może CES przedstawi technologię, która napędza te ekosystemy, ilustrując, w jaki sposób inteligentne miasta mogą poprawić zrównoważony rozwój, wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców.
Technologia Vehicle-To-Grid Ogromnym zainteresowaniem w dobie rosnącej ilości pojazdów elektrycznych jest coraz bardziej powszechna technologia Vehicle-To-Grid. System ten umożliwia dwukierunkowy przepływ energii między „elektrykiem” lub hybrydą, a siecią elektroenergetyczną. Sterowanie procesem ładowania i rozładowywania akumulatorów pojazdu może odbywać się zdalnie w zależności od różnych czynników (np. stopnia rozładowania akumulatorów, obciążenia sieci zasilającej) i tylko za zgodą właściciela pojazdu.
Tym samym samochody zamieniają się ze środków transportowych w inteligentne aktywa energetyczne. Większość gości liczy jednak na motoryzacyjne nowinki, bo targi CES stały się już poniekąd targani motoryzacyjnymi,
Dwa prototypowe modele Hondy z serii 0
W Las Vegas odbędzie się światowa premiera dwóch prototypowych modeli Hondy z serii 0. Pojazdy zostaną wprowadzone na rynek w 2026. Na CES 2025 firma przedstawi też oryginalny system operacyjny pojazdu ( OS), który ma zostać zastosowany w modelach Hondy serii 0.
Na poprzednich targach CES Honda odsłoniła serię 0 oraz związaną z nią koncepcję rozwojową „smukłe, lekkie i mądre”. Na CES firma skoncentruje się na tym, co sprawia, że zapowiadane modele są nazywane „mądrymi”. Poza wprowadzeniem oryginalnego systemu oprogramowania (OS) pojazdu, Honda odkreśli znaczenie technologii zautomatyzowanego prowadzenia montowanych w pojazdach serii 0 i zaprezentuje układ scalony typu SoC (System on Chip), który będzie obsługiwał te modele jako pojazdy zdefiniowane przez oprogramowanie ( SDV).
Innowacyjny, Aerodynamiczny i futurystyczny
Hundai przedstawi IONIQ 9, który będzie dostępny w konfiguracji dla sześciu lub siedmiu osób. Powstał w nowym stylu designu, „Aerosthetic”. Jest innowacyjny, aerodynamiczny i futurystyczny. Uwagę zwraca gładka, zakrzywiona linia dachu, tworząc opływowy profil i niski współczynnik oporu aerodynamicznego ( zaledwie 0,259 Cd.) Dzięki najdłuższemu rozstawowi osi ze wszystkich modeli Hyundai, wynoszącemu 3130 mm, zachwyca przestronną kabiną i wspaniałymi proporcjami.
To pierwszy model Hyundaia, w którym wyeliminowano antenę dachową, dzieląc jej funkcje między osłonę przedniej szyby (dla GPS i radia satelitarnego), panel wskaźników (dla usług Connected Car) i tylną szybę (dla FM/AM i DAB). Uszczelniony układ napędu zredukował dźwięk silnika, a laminowane szyby, potrójne uszczelnienia i wzmocnienie w rejonie słupka A pomagają wyeliminować niepożądane hałasy zewnętrzne, świst wiatru, wibracje i szumy.
To pierwszy model tef firmy wyposażony w aluminiowe błotniki i panele boczne, co zredukowało wagę. Wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy NCM ma pojemność 110,3 kWh. Jest zintegrowany z płytą podłogową. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi 620 km (WLTP). Ładuje się od 10 do 80% w 24 minuty przy użyciu ładowarki o mocy 350 kW.
Samochód "wyczulony" na boczny wiatr
Samochód samoczynnie koryguje prowadzenie podczas podmuchu bocznego wiatru. Jest też wyposażony w system Terrain Traction Control do jazdy po nierównych drogach i tryb Auto Terrain Mode, który wykorzystuje AI do rozpoznawania nawierzchni drogi i wybierania optymalnego trybu jazdy.
Model IONIQ 9 trafi do sprzedaży w Korei i USA w pierwszej połowie 2025, a później planowane jest jego wprowadzenie do Europy i na inne rynki.
Firmy, na które trzeba o zwrócić uwagę
Fani motoryzacji i elektroniki nie mogą się doczekać prezentacji elektrycznego pojazdu Afeela. To „dziecko” Sony Honda Mobility. Założona w 2022 r. spółka stworzona przez Sony Group Corporation i Hondę Motor Co., Ltd., dąży do innowacji w zakresie mobilności zgodnie ze swoim celem „Przemieszczaj ludzi poprzez dążenie do innowacji z różnorodnymi inspiracjami”.
Marka „AFEELA”, której celem jest „zdefiniowanie na nowo relacji między ludźmi a mobilnością”, wprowadzi na rynek swój pierwszy masowo produkowany model EV w 2025 r., a dostawy mają rozpocząć się w 2026 r. Szczegóły tego modelu okryte są tajemnicą.
Telewizory jak zawsze w pełnym blasku
Nie zabraknie w Las Vegas gigantów branży telewizyjnej. Warto zwrócić uwagę na nowe telewizory LG QNED evo, czyli nawet 100 cali w 2025 roku!
„Odnowiona seria telewizorów LG QNED evo na rok 2025 dziedziczy zróżnicowaną jakość obrazu OLED oraz prawdziwie bezprzewodowe wrażenia wizualne i spersonalizowane rozwiązania, które zapewnią wyjątkowe wrażenia na bardzo dużym ekranie” — mówił prezes LG, Hyoung-sei Park.F Gwiazdą będzie LG QNED90- telewizor Mini LED z lokalnym wygaszaniem. Dostępny jest też model 8K LG QNED99.
Ale gwiazdą stanie się LG QNED89 o przekątnej 100 cali. Nie znana jest cena giganta, za to ci z mniej zasobnymi portfelami będą mogli się skupić na tańszych produktach giganta, na przykład na LG QNED85 w rozmiarach od 55-cali do 86 cali.
Kierowca wspomagany sztuczną inteligencją
Z kolei LG Electronics, jeden z komponentów konglomeratu LG i lider technologii w sektorze mobilności przedstawi „AI In-Vehicle Experience”.
To rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji ma zwiększyć bezpieczeństwo i komfortu jazdy. Zaczyna się od wykrywania i analizowania kierowcy oraz wnętrza pojazdu w czasie rzeczywistym. To rola dla dwóch systemów: Systemu Monitorowania Kierowcy (DMS) i Systemu Monitorowania Kierowcy i Wnętrza (DIMS).
Rozwiązanie oparto na IG, które intuicyjnie dostosowuje się do preferencji i potrzeb użytkownika. Oferuje m. in. indywidualne trasy jazdy, informacje o warunkach drogowych aktualizowane na bieżąco oraz wskazówki o interesujących miejscach.
System DMS monitoruje również stan zdrowia fizycznego i emocjonalnego kierowcy oraz wyraz twarzy. Pomaga to poprawić bezpieczeństwo na drodze, ostrzegając przed zmęczeniem i umożliwia śledzenie stanu zdrowia kierowcy.
Nadchodzi już era kwantowych komputerów
Wyróżniającym się trendem będzie przejście komputerów kwantowych do praktycznego zastosowania. Choć dopiero się rozwijają, oczekuje się, że dokonają przełomu w rozwiązywaniu złożonych problemów i ulepszeniu bezpiecznej komunikacji.
Na CES zobaczymy też, jak połączenie opieki zdrowotnej, Internetu rzeczy i AI zmieni zasady gry. Wraz ze wzrostem stosowania leków GLP-1 (najnowsza generacja leków przeciwcukrzycowych oraz w leczeniu otyłości) ciągłych monitorów glikemii i pierścieni monitorujących 24/7, nadchodzi rewolucja zdrowotna.
AI przekształci dane IoT (Internet rzeczy) w praktyczne spostrzeżenia, umożliwiając spersonalizowane wskazówki dotyczące opieki zdrowotnej, wyborów żywieniowych i działań prozdrowotnych. Ekosystem „zdrowia IoT” umożliwi proaktywne, oparte na danych dobre samopoczucie, przekształcając zarówno osobiste, jak i branżowe podejście do opieki zdrowotnej.
Eureka Park - prawdziwa wylęgarnia innowacji
Oprócz dużych graczy, targi CES 2025 będą okazją do zabłyśnięcia dla start-upów. Wylęgarnią innowacji będzie Eureka Park, dedykowana strefa start-upów. Zobaczymy tam firmę Nuvilab, którą nagrodzono za NutriTre. Rozwiązanie oparte na AI analizuje posiłki w celu zapewnienia spersonalizowanego doradztwa żywieniowego dla młodzieży. Będzie EcoPeace, nagrodzony za „Healing Boat”, autonomicznego robota, który usuwa algi z dróg wodnych, promując czystszą wodę i zdrowsze ekosystemy.
BionicM zaprezentuje przełomową robotyczną protezę nogi i Hydrific z inteligentnym czujnikiem wody, który promuje oszczędzanie płynu. Te innowacje pokazują potencjał technologii w zakresie poprawy samopoczucia i zrównoważonego rozwoju środowiska.
Targi CES 2025 odbędą się w dniach 7 - 11 stycznia 2025.