Historia w rytmie rapu - Gdański Teatr Szekspirowski
Na scenie opowieść o upadku PRL-u i bohaterach Okrągłego Stołu.
Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par: Wałęsów, Kuroniów i Frasyniuków. Zostały pokazane w otoczeniu ludzi opozycji i władzy, wśród których ważne role odgrywają m.in.
- Bogdan Borusewicz
- Alina Pieńkowska
- Anna Walentynowicz
- Henryka Krzywonos.

Pojawiają się Aleksander Kwaśniewski czy Wojciech Jaruzelski, bracia Kaczyńscy zaistnieją dopiero w finale. Akcja obejmuje dekadę, od strajków w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 po wybory 4 czerwca 1989 r. Wydarzenia polityczne sąsiadują ze sporami w łonie Solidarności i z relacjami z codziennego życia opozycjonistów w PRL-u.
Jest tu strach o bliskich, ukrywanie się przed aresztowaniem, samotne macierzyństwo, gdy mąż siedzi wwiezieniu, chęć rzucenia wszystkiego i wyjazdu za granicę. Ale jest też wzruszenie i momenty zabawne, budzące uśmiech widowni. Wspaniałe aktorstwo, choreografia, kapitalna scenografia i kostiumy.

Cóż, na próbę do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego szłam pełna obaw, ale z całą odpowiedzialnością zapewniam, że zapowiada się wspaniałe teatralne wydarzenie, pełen emocji, wzruszeń, ale też uśmiech - żartu. To musical jakiego jeszcze nie było, zrealizowany według scenariusza: Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego. Muzykę przygotował Andrzej Mikosz Webber.
Choreografia Barbara Olech, scenografię Milena Czarnik, kostiumy Arek Ślesiński, światło Paulina Góral.
Za stronę muzyczną musicalu „1989" odpowiada Andrzej Mikosz „Webber", jeden z najlepszych polskich producentów muzycznych i połowa mistrzowskiego duetu Łona i Webber, oraz Patryk Bobrek „Bober", raper, freestylowiec i autor tekstów, który tutaj jest współtwórcą kilku utworów i redaktorem wszystkich. Większość tekstów wyszła spod pióra Marcina Napiórkowskiego.
Historia w rytmie rapu - musical jakiego jeszcze nie było - ...
