Hiszpanie po 32 latach, a Amerykanki po 12 latach z olimpijskim złotem w piłce nożnej

Jaromir Kruk
Hiszpańscy piłkarze celebrują wygranie finału olimpijskiego z Francuzami na Parc des Princes w Paryżu
Hiszpańscy piłkarze celebrują wygranie finału olimpijskiego z Francuzami na Parc des Princes w Paryżu EPA/PAP
W 1992 roku w pasjonującym finale piłkarskich zmagań mężczyzn na igrzyskach w Barcelonie Hiszpania pokonała Polskę 3:2. My czekamy od tego czasu na awans naszej drużyny do turnieju olimpijskiego, Hiszpanie 32 lata czekali na złoty medal i się wreszcie doczekali. W finale na stadionie Parc des Princes w Paryżu podopieczni Santi Denii, który jako piłkarz zdobył w 1996 roku mistrzostwo kraju z Atletico Madryt, po szalonym meczu z dogrywką zwyciężyli Francję 5:3.

– Awans do finału to wielka sprawa dla Francji, ale postaramy się zrobić maksimum by sięgnąć po złoto, tak jak zespół z 1984 roku

– mówił przed meczem o pierwszą lokatę Thierry Henry, trener kadry olimpijskiej „Les Bleus”, wybitna postać światowego futbolu, triumfator mundialu 1998 i Euro 2000.

Francja bez Mbappe, ale z Lacazette i Olise

Gospodarzom igrzysk marzył się udział w nich Kyliana Mbappe, ale nie było zgody Realu Madryt, a także sensu skorzystania z największej gwiazdy tuż po finałach mistrzostw Europy 2024 w Niemczech. Na nich Kylian nie pokazał pełni możliwości, bo doznał kontuzji w pierwszym meczu z Austrią i musiał występować ze specjalną maską.

Henry sięgnął więc po 33-letniego Alexandre Lacazette, napastnika Olympique Lyon, wcześniej Arsenalu Londyn, 16-krotnego reprezentanta Francji seniorów. Do tego miał do dyspozycji naprawdę wielkie talenty na czele z Michaelm Olise, za którego Bayern Monachium zapłacił Crystal Palace około 60 milionów euro.

Francuz Alexandre Lacazette w akcji z Hiszpanem Pau Cubarsim
Francuz Alexandre Lacazette w akcji z Hiszpanem Pau Cubarsim EPA/PAP

Deschamps i De la Fuente na trybunach podczas finału

Oglądając finał w Paryżu Didier Deschamps, selekcjoner pierwszej reprezentacji Francji przekonał się, że nie będzie mu brakować kandydatów do wzmocnienia ofensywy. Na meczu o złoto nie zabrakło także Luisa de la Fuente, selekcjonera pierwszej reprezentacji Hiszpanii. W kadrze Santiago Denii na igrzyska znalazło się dwóch mistrzów Starego Kontynentu seniorów – Fermin Lopez z Barcelony i Alex Baena z Villarreal.

– Byłoby czymś wyjątkowym sięgnąć po złoto igrzysk olimpijskich. Po to jesteśmy we Francji

– mówił jeszcze przed turniejem Fermin Lopez, który na igrzyskach dał pokaz swoich ogromnych możliwości.

Francuzi odrobili straty w końcówce, ale dogrywka dla Hiszpanów

W półfinale zgodnie z przewidywaniami „La Furia Roja” postawili się Marokańczycy, ale nie dali rady – Hiszpania wygrała 2:1. Finał zaczął się od trafienia Francji po błędzie bramkarza, zespół Denii schodził jednak na przerwę prowadząc 3:1. Gospodarze potrafili jednak odrobić straty i doprowadzić do dogrywki, w niej jednak wyszła moc hiszpańskich zmienników. Dwa gole strzelił Sergio Camello z Rayo Vallecano – drugiego po fantastycznym wyrzucie bramkarza, Arnau Tenasa z Paris Saint-Germian. Po nim Francja pogodziła się z tym, że nie powtórzy roku 1984, kiedy sięgała po złoto seniorskiego Euro i igrzysk.

Sergio Camello z Rayo Vallecano dwoma golami w dogrywce finału olimpijskiego dobił gospodarzy igrzysk
Sergio Camello z Rayo Vallecano dwoma golami w dogrywce finału olimpijskiego dobił gospodarzy igrzysk EPA/PAP

Swoją historię piszą Hiszpania i Denia, który z zespołami „La Furia Roja” wygrywał Euro U-17, Euro U-19, igrzyska i zajmował drugie miejsca w mundialu U-17 i Euro U-21.

– Hiszpański futbol przeżywa fantastyczny czas, a igrzyska naprawdę nie jest łatwo wygrać

– przyznał Denia. Coś na ten temat wiedzą jego rodaczki, które stawiły się we Francji jako mistrzynie świata z nadziejami na złoto olimpijskie.

Mistrzynie świata zawiodły zostając bez medalu olimpijskiego

Hiszpańskim futbolistkom nie wyszedł półfinał, straciły w szokujący sposób pierwszego gola po tym jak bramkarka wykopując piłkę trafiła nią w plecy koleżanki. To wprowadziło wielką nerwowość w szeregi mistrzyń świata, które Brazylia karciła kontrami. Hiszpania przegrała z Brazylią 2:4, a także o najniższy stopień podium z Niemcami 0:1, nie wykorzystując rzutu karnego w doliczonym czasie.

Czwarte miejsce zostało odebrane jako wielkie rozczarowanie, choć wcześniej hiszpańskie piłkarski nie wywalczyły żadnego medalu na igrzyskach. Teraz nie sprostały roli faworytek, czego nie da się napisać o dziewczynach z USA. Prowadzone przez Angielkę Emmę Hayes w fazie pucharowej nie straciły żadnego gola.

Amerykańskie podopieczne Emmy Hayes celebrują finałowe zwycięstwo nad Brazylijkami w igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu
Amerykańskie podopieczne Emmy Hayes celebrują finałowe zwycięstwo nad Brazylijkami w igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu EPA/PAP

W finale do siatki Brazylijek trafiła Mallory Swanson, 26-letnia piłkarka Chicago Red Stars, która uświetniła swój jubileuszowy mecz numer 100 w reprezentacji USA.

Mallory Swanson (w środku) przyjmuje gratulacje od koleżanek po zdobyciu bramki w finale olimpijskim USA - Brazylia (1:0)
Mallory Swanson (w środku) przyjmuje gratulacje od koleżanek po zdobyciu bramki w finale olimpijskim USA - Brazylia (1:0) EPA/PAP

Amerykanki wóciły na tron pod wodzą angielskiej trenerki

Amerykanki wróciły na tron igrzysk po 12 latach oczekiwania, a złoto przypadło im po raz piąty. Pozostałe kraje mają łącznie trzy triumfy – Norwegia w 2000 roku, Niemcy w 2016 i Kanada w 2020 (turniej w Tokio ze względu na pandemię rozgrywany w 2021).

Ludmila z Brazylii próbuje powstrzymać Amerykankę Emily Fox
Ludmila z Brazylii próbuje powstrzymać Amerykankę Emily Fox EPA/PAP

To świadczy o potędze amerykańskiej żeńskiej piłki nożnej, na pewno panowie mają czego zazdrościć.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że dałam się skusić na prowadzenie kadry Stanów Zjednoczonych kobiet. To są super dziewczyny

– podsumowała Hayes, która poprowadziła Chelsea Londyn do siedmiu tytułów mistrzyń Anglii. To nie może się jednak w żadnym stopniu równać z olimpijskim złotem.

Złote medalistki turnieju piłkarek nożnych igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu – reprezentacja Stanó Zjednoczonych Ameryki Północnej
Złote medalistki turnieju piłkarek nożnych igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu – reprezentacja Stanó Zjednoczonych Ameryki Północnej EPA/PAP
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piesiewicz nie będzie już prezesem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl