Pablo G., hiszpański dziennikarz, już drugiego dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej był w niedużej jeszcze grupie dziennikarzy na Hiszpański dziennikarz Pablo G., już drugiego dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej był w niedużej jeszcze grupie dziennikarzy na dworcu kolejowym w Przemyślu. Relacjonował przyjazd pociągu z uchodźcami z Odessy.
Już trzy dni później pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Aresztowano go w jednym z hoteli w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego. Usłyszał zarzut szpiegostwa i trafił do aresztu na trzy miesiące. Następnie sąd ten areszt mu przedłużył.
– 12 sierpnia Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wystąpił do Sądu Okręgowego w Przemyślu o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec Pablo G. Przesłankami uzasadniającymi skierowanie wniosku była uzasadniona obawa matactwa procesowego, obawa ukrycia się lub ucieczki oraz grożąca podejrzanemu surowa kara – informuje nas Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.
– Sąd Okręgowy w Przemyślu w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wniosek i przedłużył stosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Pabla G. o kolejne trzy miesiące – dodaje Borchólski.
Kim jest Pablo G.?
Pablo G. jest Hiszpanem rosyjskiego pochodzenia. Urodził się w Moskwie. Mieszka na północy Hiszpanii w prowincji Biskaia, która wchodzi w skład wspólnoty autonomicznej Kraju Basków. Ma żonę i troje dzieci. Jest wnukiem jednego z kilkudziesięciu tysięcy dzieci ewakuowanych z Hiszpanii do Rosji w latach 30. ubiegłego wieku, w trakcie wojny domowej. Oprócz hiszpańskiego zna angielski, rosyjski i polski.
Niedawno relacjonował II wojnę o Górski Karabach między Azerbejdżanem i Armenią. Pablo G. od wielu lat pracuje dla telewizji i portali internetowych hiszpańskich i portugalskich. W Polsce był zapraszany na ważne spotkania. Występuje podczas konferencji organizowanych przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich m.in. Forum Ekonomiczne oraz Forum Europa-Ukraina. W 2021 r. był między innymi prelegentem na jednym z paneli dyskusyjnych XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
– Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiego (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarza. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych – mówił w marcu Stanisław Żaryn, rzecznik Koordynatora Służb Specjalnych.
mac
