Od wczoraj w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach można oglądać dwadzieścia pięć plakatów, które zostały przygotowane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. - Trzeba dodać, że jest to pierwsza w historii wystawa poświęcona plakatom dotyczącym powstań śląskich - mówi Krystian Szulc, prezes Stowarzyszenia Powstania Śląskie 90.
Plakaty będzie można oglądać do 18 sierpnia, a potem pojadą do Warszawy, gdzie 24 sierpnia w "Drukarni Praskiej" odbędzie się Dzień Powstań Śląskich. Początkiem września znów wrócą do Urzędu Wojewódzkiego i będzie można je oglądać tam do końca miesiąca.
Ale to nie wszystko. 16 sierpnia w Parku Śląskim odbędzie się Bieg Powstań Śląskich. Zainteresowaniem nim było tak duże, że już po pięciu dniach zapisów wszystkie 200 numerków startowych zostało zarezerwowane.#- Obiecujemy, że w przyszłym roku w biegu będzie mogło wziąć udział więcej osób - zapewnia Krystian Szulc. Uczestnicy biegu wyruszą spod hali wystawowej Kapelusz o godzinie 10 i pokonają dystans 10 kilometrów.
Za to o godzinie 13, również w pobliżu hali Kapelusz,na Dużej Łące, odbędzie się inscenizacja walki z I powstania śląskiego. #- Podczas bitwy powstańcy postarają się zdobyć niemieckie obozowisko i potrzebną im broń - zdradza szczegóły Krystian Szulc. W rekonstrukcji weźmie udział około czterdzieści osób, które będą przebrane w stroje z tamtego okresu. Widowisko potrwa około 35 minut.
Dodajmy też, że w Świętochłowicach już niedługo zostanie otwarte Muzeum Powstań Śląskich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsi zwiedzajacy wejdą tam w pierwszej połowie października. Trwają tam ostatnie prace wykończeniowe i powoli zostają zwożone eksponaty. A wśród nichbędzie można zobaczyć tramwaj z początku XX w., wóz bojowy, odtworzoną sale lekcyjną i… będzie można zrobić sobie zdjęcie w stroju powstańca.
***
Dzisiaj, 6 sierpnia, w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach została otwarta I Wystawa Plakatu o Powstaniach Śląskich. Studenci pracowni plakatu katowickiej ASP poprzez swoje prace prezentują własny punkt widzenia na wydarzenia sprzed 95 lat. My o wystawie rozmawiamy z Krystianem Szulcem, wnukiem Powstańców Śląskich oraz pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy.
Dlaczego właśnie Wystawa Plakatu?
Interesuję się sztuką, szczególnie bliska jest mi sztuka plakatu. Jako wnuk Powstańców mogę powiedzieć, że moi dziadkowie byli takimi ,,ludźmi ulicy”, a plakat jest właśnie sztuką ulicy. Chciałem dać młodym ludziom impuls i sprawić, by pamiętali o Powstańcach Śląskich. Pomyślałem, że skierowanie ich zainteresowania w kierunki sztuki będzie większym sukcesem.
Kiedy narodził się u Pana pomysł na taki projekt?
Sama idea przyszła do mnie w zeszłym roku podczas pobytu Warszawie. Tam widziałem, że wszystkie miejsca pamięci oznaczono jednolitymi tablicami. Ja uważam, że trzeba pamiętać o historii, szczególnie o takich ważnych wydarzeniach jak te sprzed 95 lat. Graficy ASP mają zaprojektować sposób oznaczania grobów powstańców – to bardzo ważne, jako że cmentarze się digitaliz
Czy przewiduje Pan, że takie Wystawy będą odbywać się częściej?
Krystian Szulc: Ta Wystawa Plakatu jest pierwszą, ale mam nadzieję, że będzie to coroczna inicjatywa. Należy zrobić wszystko, by ludzie pamiętali o wysiłku i krwi Powstańców.
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]