IBRIS: Polacy wypowiedzieli się ws. pozostania naszych wojsk w Iraku

Leszek Rudziński
IBRIS: Polacy wypowiedzieli się  ws. pozostania naszych wojsk w Iraku
IBRIS: Polacy wypowiedzieli się ws. pozostania naszych wojsk w Iraku Fot. Slawomir Seidler / Polskapresse
Choć zdania Polaków na temat pozostania naszych żołnierzy w Iraku są mocno podzielone, większość rodzimej opinii publicznej uważa, że polski kontyngent nie powinien opuszczać tego kraju – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Obecnie w Iraku jest 268 polskich żołnierzy, którzy w ramach misji NATO szkolą iracką armię.

Pracownia IBRiS zapytała ankietowanych, czy Polska powinna pozostawić, czy wycofać nasz kontyngent z Iraku.

Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 42,2 procent respondentów - 22,6 procent odpowiedziało, że nasze wojsko z Iraku trzeba „raczej wycofać”, a 19,6 procent wybrało opcję „zdecydowanie wycofać”.

Z kolei 45 procent respondentów twierdzi, ze nasi żołnierze powinni w Iraku pozostać - 29,5 procent pytanych było zdania, że nasz konwój „raczej powinien” tam zostać, a 15,5 procenta odpowiedziało, że „zdecydowanie powinien”.

Natomiast 12,8 proc. pytanych odpowiedziało „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Mężczyźni i prawica za pozostawieniem żołnierzy w Iraku
Jak wskazuje dziennik, za pozostawieniem w Iraku naszych wojsk opowiadają się głównie mężczyźni – 52 procent. Z kolei za takim rozwiązaniem optuje jedynie 33 procent kobiet.

Ponadto za pozostawieniem naszego kontyngentu w Iraku opowiadają się osoby o poglądach zdecydowanie prawicowych - 57 procent. Natomiast 38 procent osób o poglądach lewicowych chce by polski kontyngent w Iraku pozostał.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został wykonany metodą CATI w dniach 10-11 stycznia 2020 roku na ogólnopolskiej grupie 1100 dorosłych Polaków.

Konflikt na Bliskim Wchodzie
Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie jest następstwem zamachu zorganizowanego przez Stany Zjednoczone na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, na początku stycznia

Prezydent USA Donald Trump utrzymuje, że irański generał prawdopodobnie chciał zaatakować cztery amerykańskie ambasady.

W odwecie za zabicie Sulejmaniego z terytorium Iranu wystrzelono ponad 20 pocisków rakietowych na cele Stanów Zjednoczonych w Iraku: bazę wojskową Ain Al-Asad, położoną 160 km na zachód od Bagdadu oraz bazę w Irbilu, w irackim Kurdystanie na północy kraju.

Poza tym po zabójstwie Sulejmaniego parlament iracki wypowiedział umowę ze Stanami Zjednoczonymi, w sprawie stacjonowania wojsk amerykańskich na terytorium Iraku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tad

Wielu z tych, którzy chcą wycofania naszych żołnierzy z Iraku, nie wie, że są oni tam na prośbę rządu tego państwa. Wydaje im się, że to jakieś siły okupacyjne.

Wróć na i.pl Portal i.pl