Idealne warunki na szlakach turystycznych i trasach narciarskich w Beskidach. Słonecznie, bezwietrznie i z bardzo dobrą widocznością

PAP
Bartosz Żołnierczyk
Robert Lewandowski/ Dziennik Zachodni
Idealne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Jak podali w czwartek rano (26 grudnia) goprowcy, piękna pogoda zachęca do spacerów; wszystkie szlaki są przetarte. W Szczyrku, Istebnej, Korbielowie i Rzykach działają wyciągi narciarskie. Wyjątkiem jest region Babiej Góry, gdzie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Spis treści

Beskidy - idealne warunki na szlakach turystycznych

Piękna, słoneczna i bezwietrzna pogoda zachęca do pieszych wędrówek górskich i korzystania z tras narciarskich. Kursują także koleje linowe.

- W czwartek rano pogoda była piękna: było słonecznie i bezwietrznie, a widoczność bardzo dobra. Szlaki są przetarte. Rano najchłodniej było na Markowych Szczawinach: -8 stopni. Przy pozostałych stacjach GOPR termometry wskazywały -2, -3 stopni. Pogoda zachęca do spacerów po górach – oznajmił ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR z centralnej stacji w Szczyrku.

Warunki narciarskie są bardzo dobre. W Szczyrku działają ośrodki na Skrzycznem, Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena i stacja na Białym Krzyżu, w Korbielowie Solisko, w Istebnej Złoty Groń, a w Rzykach Czarny Groń.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Występuje głównie w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu pod wpływem bardzo silnego wiatru, zwłaszcza na podłożu trawiastym. Pokrywa śnieżna jest nierównomierna i wzrasta wraz z wysokością. Na Markowych Szczawinach leży około 25 cm, w partiach szczytowych 50 cm, a punktowo w miejscach nawianych około 100 cm.

Do wiosny zamknięta jest Perć Akademików, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach. Jest jednokierunkowy, podejściowy.

Odpowiednie przygotowanie warunkiem bezpiecznych wędrówek

Turyści, którzy wybiorą się na wędrówkę po górach, muszą być dobrze przygotowani. Szczególnie ważne są: solidne obuwie i ciepła odzież. Przydatne będą kije i raczki. Telefon powinien być naładowany i mieć zainstalowaną aplikację "Ratunek”. Przydatna może się okazać latarka. Zmrok wcześnie zapada. Narciarzom goprowcy przypominają o rozgrzewce przed zjazdem.

W razie wypadku w górach można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl