Ile na wesele? Nie ma reguły, ale są pewne wskazówki ile się daje na wesele
Prezent ślubny w postaci gotówki jest nie tylko o wiele prostszy dla gości weselnych, ale też lepszy dla pary młodej, która pieniądze będzie mogła wykorzystać na to, co będzie chciała. W końcu kto nie pamięta historii o dawnych weselach, gdzie w stosie prezentów można było znaleźć po kilka kompletów sztućców, zastawy stołowej czy mikserów? Koperta z gotówką to o wiele lepszy pomysł na prezent ślubny, a w dodatku pomaga też oszczędzić czas, który trzeba by było poświęcić na zakup i zapakowanie prezentu.
Tak, jak trudno było jednak wymyślić jaki prezent na ślub podarować parze młodej, tak teraz często głowimy się nad tym, ile się daje na wesele. Do koperty trzeba coś włożyć, ale ile na wesele wypada dać?? Na ten temat krąży wiele teorii.
Ile się daje na wesele? Ile do koperty wypada włożyć, kiedy ...
Ile daje się na wesele? Tak, żeby zwróciło się za talerzyk
To jeden z często obieranych kluczy, kiedy szukamy podpowiedzi, ile się daje na wesele. „Talerzyk” to szacowana kwota, którą para młoda wydała na to, by nakarmić i napoić jedną osobę na swoim weselu. Zwykle określa się ten koszt na około 150-180 złotych za osobę, jednak koszty rosną, kiedy organizowane są także poprawiny. Wobec tego ile się daje na wesele? Wypada, by jeden gość włożyć do koperty przynajmniej 150 złotych, a kiedy pojawia się na weselu z partnerem – 300 złotych.
„Talerzyk” jako wyznacznik tego, ile się daje na wesele, wychodzi z założenia, że parze młodej powinny się w ten sposób zwrócić koszty organizacji ślubu i wesela, które, jak wiadomo, są niemałe. Mimo wszystko jednak „talerzyk” to nie wszystko: wszak para młoda musiała jeszcze zapłacić za obrączki, ślubne stroje czy zespół muzyczny. Nie powinniśmy jednak – ani goście weselni, ani para młoda – wychodzić z założenia, że ślub ma się zwrócić. Nie jest tak, że to, ile się daje na wesele, zależy od tego, ile wydano na jego organizację. Wesele to nie inwestycja mająca przynieść zyski, a prawda jest taka, że w wielu przypadkach poniesione w związku z organizacją wesela wydatki są bezzwrotne.
Ślub w tym miesiącu jest skazany na sukces. Oto horoskop dla...
Ile się daje na wesele? W zależności od stopnia pokrewieństwa lub rodzaju relacji
Innym kluczem, według którego podejmujemy decyzję o tym, ile w kopertę na wesele włożymy, jest relacja, jaka łączy nas z parą młodą.
- Rodzice
Najwięcej powinni włożyć do koperty rodzice – wypadałoby, by było to przynajmniej 1000 złotych. Często jednak rodzice są organizatorami wesela i w całości lub w dużym stopniu pokrywają jego koszty. Wtedy jest oczywiste, że nie muszą wręczać swoim dzieciom koperty z pieniędzmi, a co najwyżej symboliczny upominek. - Rodzice chrzestni
Rodzice chrzestni często również czują się zobowiązani do włożenia do koperty okazałej kwoty. Ile się daje na wesele jako chrzestny? To oczywiście zależy od majętności, ale wielu chrzestnych do koperty wkłada nawet 1000 złotych. - Dziadkowie, rodzeństwo, dalsza rodzina
Dość sporo do koperty włożyć powinni również dziadkowie, a także rodzeństwo pary młodej. Wypada, by było to przynajmniej 400 złotych, ale to zdecydowane minimum, ponieważ dalsi członkowie rodziny przeciętnie do koperty wkładają 500 złotych. Jednak w przypadku wujków, ciotek i kuzynów bywa różnie. Ile do koperty na wesele wkładają? 300-1000 złotych: to chyba najczęściej spotykane ramy. - Przyjaciele i znajomi
Ile daje się na wesele, jeśli jest się znajomym nowożeńców? Ta grupa gości weselnych również często zadaje sobie pytanie ile się daje na wesele, jednocześnie jednak oczekuje się od niej najmniejszych kwot. 150-300 złotych będzie w zupełności wystarczające.
W jakim województwie najczęściej bierzemy ślub? [RAPORT]
Ile daje się na wesele? Nie więcej niż możemy
Teorii na temat tego, ile daje się na wesele jest pewnie jeszcze więcej i każdy ma jakiś pogląd o tym, ile wypada włożyć do koperty. Prawda jest jednak taka, że para młoda zaprasza nas na ślub, bo chce spędzić z nami ten wyjątkowy dla nich dzień, a nie dlatego, że czeka na nasze pieniądze. Jeśli więc nie stać nas na to, by włożyć do koperty sporą sumę, nie róbmy tego kosztem, np. zaciągania pożyczki. W kwestii tego, ile się daje na wesele obowiązuje bowiem najważniejsza zasada: tyle, na ile nas stać. Najgorszym wyjściem może być zrezygnowanie z udziału w weselu z powodu braku „wystarczającej” ilości gotówki do koperty lub… danie pustej lub wypchanej gazetą koperty.
Wiadomo, że każdy zaproszony na ślub zastanawia się ile na wesele wypada dać w kopercie – nikt nie chce przesadzić z podarowaną kwotą, by nie zawstydzić pary młodej, ani też wyróżnić się znacznie mniejszą zawartością koperty. Musimy jednak pamiętać, że nie to, ile się daje na wesele parze młodej będzie dla niej najważniejsze, ale to, że spędzimy z nią najważniejszy dzień w jej wspólnym życiu.
Suknie ślubne kiedyś i dziś: jak dawniej wyglądały panny mło...
Trendy w tortach weselnych
