Dane odnoszące się do sektora przedsiębiorstw dotyczą podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD 2007, o liczbie pracujących 10 i więcej osób. W związku z tym badanie nie obejmuje m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmują wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za płacę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne.
Wyższe wynagrodzenie
W lipcu w porównaniu z czerwcem 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się minimalnie (o 0,2 proc.). Zwiększenie przeciętnego zatrudnienia w lipcu 2022 r. było wynikiem m.in. przyjęć w jednostkach, w tym pracowników sezonowych, zwiększania wymiarów etatów, a także mniejszej absencji chorobowej. Porównując lipiec 2022 r. do lipca 2021 r., przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 2,3 proc., podczas gdy w lipcu 2021 r. odnotowany w skali roku wzrost był nieco niższy i wyniósł 1,8 proc.
W lipcu 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w stosunku do czerwca 2022 r. o 3,4 proc, podczas gdy w lipcu 2021 r. w porównaniu do czerwca 2021 r. płace zanotowały mniejszy wzrost, tj. o 0,9 proc. Według danych GUS średnie wynagrodzenie w lipcu wyniosło blisko 6,8 tys zł.
Wzrost przeciętnych wynagrodzeń w lipcu 2022 r. względem czerwca 2022 r. spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, półrocznych, motywacyjnych, jubileuszowych, nagród z okazji Dnia Leśnika i Dnia Energetyka oraz wypłaty odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych zaliczane są do składników wynagrodzeń). Na zwiększenie się płac w lipcu 2022 r. miały także wpływ podwyżki wynagrodzeń wraz z ich wyrównaniem, wypłaty premii z powodu inflacji, a także dodatkowych nagród jednorazowych, m.in. w sekcji górnictwo i wydobywanie.
Źródło: GUS, Prawo.pl
mac
