Inauguracja prezydentury Trumpa 20 stycznia
Donald Trump zdecydowanie wygrał listopadowe wybory prezydenckie w USA. Zgodnie z wynikami wyborów w poszczególnych stanach Donald Trump otrzymał 312 głosów elektorskich, zaś Kamala Harris 226. Inauguracja prezydentury Donalda Trumpa odbędzie się 20 stycznia.
Jakie oczekiwania co do prezydentury Trumpa ma polski rząd?
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna (Nowa Lewica) pytany przez portal i.pl o to, jakie oczekiwania polski rząd ma co do prezydentury Donalda Trumpa odpowiedział, że „na pewno są to duże oczekiwania, ponieważ sytuacja geopolityczna w Europie i na świecie jest trudna”.
– Myślę, że będziemy przekonywać pana prezydenta Trumpa, aby nasze stosunki bilateralne, ale przede wszystkim w ogóle stosunki transatlantyckie, uległy wzmocnieniu, a na pewno nie osłabieniu. Będziemy przekonywać również pana prezydenta do tego, aby pomoc dla Ukrainy, której udzielały Stany Zjednoczone dotychczas, nie zmalała – podkreślił.
Wiceminister spraw zagranicznych zauważył, że „Polska, jako kraj, który przewodniczy już Unii Europejskiej, będzie miała wiele propozycji dobrej i lojalnej współpracy w ramach stosunków transatlantyckich między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi”.
Współpraca polskiego rządu z Donaldem Trumpem
W kontekście stosunków bilateralnych, Andrzeja Szejnę zapytaliśmy o to, czy wyobraża sobie dobre współpracę między polskim rządem a Donaldem Trumpem, po wcześniejszych krytycznych wypowiedziach m.in. premiera Donalda Tuska. Wiceszef MSZ odpowiedział, że „nie jest to kwestia wyobrażania sobie, tylko musimy nad naszymi relacjami z nową administracją pracować na bieżąco”.
– Zresztą, to działo się dużo wcześniej. Pan minister Radosław Sikorski wśród kandydatów na członków administracji Donalda Trumpa ma wielu, nie tylko znajomych, ale osób, z którymi i nie tylko dyskutował, ale konsultował różne założenia geopolityczne. Do nich należy na przykład generał Kellogg. W związku z tym uważam, że to będzie rzetelna, uczciwa i efektywna współpraca, oparta na zasadzie lojalności i wzajemności – wyjaśnił.
Zakończenie wojny na Ukrainie. Takiej sytuacji nie zaakceptuje Polska
Andrzej Szejna pytany, czy – jego zdaniem – możliwe jest, aby Donald Trump zakończył wojnę na Ukrainie na korzystnych dla Ukrainy warunkach, zauważył, że „tak naprawdę jeszcze nie doszło do żadnych negocjacji pokojowych”.
– Takie warunki, jakie zaakceptuje Ukraina, oczywiście zaakceptuje również i Polska. Poza jednym – Polska nigdy nie zaakceptuje sytuacji, w której Ukraina straciłaby swoją niezależność czy suwerenność – podkreślił wiceszef MSZ.