Ireneusz Zyska: Chcemy, żeby Komisja Europejska uznała węgiel za paliwo przejściowe dla Polski. Celem jest energia jądrowa

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Polska będzie walczyła w Komisji Europejskiej o uznanie węgla za paliwo przejściowe. Ewentualna taryfa ulgowa miałaby pomóc w uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu. Ale cel jest ambitniejszy, to energia jądrowa.

Podczas konferencji prasowej w Wolborzu, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że Polska będzie starała się, aby Komisja Europejska uznała dla niej węgiel, jako paliwo przejściowe w drodze do energii jądrowej.

Cel: energia jądrowa
- Zabiegamy o to, żeby Komisja Europejska uznała dla Polski węgiel za paliwo przejściowe – poinformował wiceminister klimatu i środowiska. – Bloki energetyczne oparte o węgiel, czyli 200 MW na Śląsku, pozwolą nam stabilizować system energetyczny pod warunkiem ich modernizacji, do czasu gdy w Polsce poważnie zafunkcjonuje energetyka jądrowa – powiedział.

Polityka energetyczna
Polityka energetyczna Polski zakłada stopniowe odejście od węgla do 2040 roku. W tym czasie będzie się ona skupiać na rozwoju energii jądrowej, która pomoże ustabilizować jej odnawialne źródła. Z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynika, że pierwszy reaktor jądrowy powstanie w 2033 roku. Docelowo zakłada się, że tego typu źródeł energii, Polska będzie pobierała od 6 do 9 GW mocy.

Źródło: Biznes Alert

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl