Bruksela pozwoli Polsce na zwiększenie wydobycia węgla? Jadwiga Wiśniewska: Wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo mieliśmy rację

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Fot. Adam Jastrzębowski/Polska Press
– Wojna powinna zmienić całe podejście do polityki klimatyczno-energetycznej. W obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę powinna ona być poddana bardzo głębokiej rewizji. Z całą pewnością polityka zagrożeń energetycznych nie przystoi do wyzwań, z jakimi musimy się zmierzyć. Postawa premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca podniesienia tej kwestii na forum Rady Europejskiej jest jak najbardziej słuszna i zasadna. Dziś musimy zapewnić obywatelom bezpieczeństwo energetyczne – mówi polskatimes.pl Jadwiga Wiśniewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Rady Europejskiej poinformował, że „są potrzebne ogólnoeuropejskie rozwiązania, które zapobiegną skutkom szantażu energetycznego Rosji”. – Będziemy podnosić kwestię uruchamiania energetyki węglowej. Chcemy zwiększyć wydobycie tego surowca – powiedział.

– Przestrzegaliśmy przed tym, że uzależnienie energetyczne od Rosji doprowadzi właśnie do takiej sytuacji, z jaką dzisiaj mamy do czynienia. Niestety, nie słuchano tego rozsądnego polskiego głosu. Dopiero wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo mieliśmy rację – zauważyła.

Niemcy i Holandia w obliczu ograniczonych dostaw gazu z Rosji zamierzają uzupełnić niedobory poprzez zwiększenie produkcji energii z elektrowni węglowych.

Jadwiga Wiśniewska dopytywana, czy spodziewa się, że Polska dostanie zgodę na zwiększenie wydobycia węgla, czy może UE będzie stosować podwójne standardy w tej sprawie, powiedziała, że „niestety w Unii Europejskiej mamy wciąż do czynienia z podwójnymi standardami, ale w kwestii zagrożeń energetycznych wszystkie państwa członkowskie, które będą chciały przeprosić się z węglem, będą musiały mieć prawo to uczynić”.

– Myślę, że zgodny głos tej sprawie powinien być w Brukseli wspierany przez wszystkich zdrowo myślących. Dziś bardzo ważną kwestią jest zapewnienie obywatelom dostaw energii. A to możemy zapewnić w oparciu o własne zasoby energetyczne, a więc w przypadku Polski – o węgiel – dodała.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl