Iwona wieczorek odnaleziona. To oszustwo!
Cyberprzestępcy masowo publikują fałszywe posty dotyczące domniemanego odnalezienia zaginionej przed laty Iwony. W opisie posta znajduje się link, pod którym mamy znaleźć "więcej informacji".

Po kliknięciu odnośnika jesteśmy kierowani na stronę podszywającą się pod Radio RMF. Znajoma szata graficzna skutecznie przekonuje nas, że trafiliśmy na właściwą witrynę. Możemy przeczytać dalszy ciąg artykułu, a nawet obejrzeć nagranie z “miejsca zbrodni”. Żeby uzyskać dostęp do tej "treści", musimy jedynie potwierdzić nasz wiek, co wiąże się z wpisaniem... loginu i hasła do profilu na Facebooku.

Udostępniając te dane zostajemy ofiarami kradzieży tożsamości oraz tracimy kontrolę nad swoim kontem. Nasz profil może zostać przejęty, a oszuści wykorzystają go do rozsyłania spamu, publikowania niechcianych treści czy nawet wyłudzania pieniędzy od znajomych.
Jak się chronić przed oszustwami w Internecie?
Przede wszystkim zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nawet, jeżeli klikniemy już w link, nigdy nie podawajmy danych logowania! Zawsze sprawdzajmy też adres URL strony internetowej, żeby upewnić się, że mamy do czynienia z autentycznym portalem. Jeśli natrafimy na fałszywy post, niezwłocznie zgłośmy go do administratora serwisu.
UWAGA! Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą tego rodzaju oszustwa, jak najszybciej powinniśmy zmienić hasło logowania do konta na Facebooku, wylogować się z pozostałych urządzeń i włączyć weryfikację dwuetapową.
- Dzięki szybkiej reakcji możemy ochronić nie tylko siebie, ale i innych użytkowników. Każdy przejęty przez cyberprzestępców profil, jest zagrożeniem – dodaje Karolina Kowalska z CyberRescue.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
