Kiedy są matury podstawowe i rozszerzone? Harmonogram
Szczegółowy harmonogram matur, który został zamieszczony na stronie CKE, przedstawia się w następujący sposób:
4 maja 2023 (czwartek):
- godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy),
5 maja 2023 (piątek):
- godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy),
- godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).
8 maja 2023 (poniedziałek):
- godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy),
- godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
9 maja 2023 (wtorek):
- godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
- godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).
Jak dawniej wyglądały matury?
Historia egzaminu dojrzałości sięga tak naprawdę czasów plemiennych. Każda kultura posiadała szereg rytuałów, które miały pomóc wkroczyć w kolejny etap życia: w tym wypadku w dorosłość. Arnold van Gennep, francuski etnograf i folklorysta, określa owe obrzędy mianem rytuałów przejścia. Jako że wiązały się one z pewnego rodzaju inicjacją, często obejmowały okaleczenie ciała mające potwierdzić odwagę i wytrzymałość. Podobną funkcję, czy też potwierdzenie dojrzałości absolwenta liceum, pełni obecnie egzamin maturalny - choć na szczęście nie obejmuje tak drastycznych metod.
Oto, jak wyglądały egzaminy maturalne w Polsce w ubiegłym stuleciu
Samo słowo "Matura" pochodzi od łacińskiego maturus, co oznacza dosłownie: "dojrzały". Dzisiejszy egzamin jest w pewnym sensie kontynuatorem tradycji plemiennych - jak też zostało wskazane powyżej - lecz swą formę czerpie z czasów znacznie mniej odległych. Jego początków należy szukać we francuskich reformach edukacji doby Wielkiej Rewolucji (1789), które za sprawą wojen napoleońskich rozprzestrzeniły się na całą Europę.
Matura w formie podobnej do dzisiejszej po raz pierwszy pojawiła się w Prusach w 1812 roku. Wtedy też uformował się nowy typ nauczania, zgodnie z którym wprowadzono klasy i godziny lekcyjne, zaś cały cykl nauki obejmował 9 lat. W Polsce egzamin dojrzałości prawdopodobnie wprowadzono już w latach 20. XIX wieku.
Pierwsza reforma edukacji
Po uzyskaniu przez Polskę Niepodległości system oświaty kształtował się czterokrotnie. Po raz pierwszy w 1932 roku, kiedy to przyjęto ustawę o ustroju szkolnictwa. Wprowadzono wtedy małą maturę, którą uczniowie zdawali po ukończeniu czteroletniego gimnazjum ogólnokształcącego lub zawodowego.
Mała matura nie uprawniała do podjęcia studiów. Było to możliwe dopiero po zdaniu drugiego egzaminu - matury kończącej dwuletnie liceum ogólnokształcące bądź trzyletnie liceum zawodowe.
Druga reforma edukacji
Po 1945 roku zlikwidowano gimnazja, wprowadzając ośmioletnie szkoły podstawowe i czteroletnie licea ogólnokształcące. Tok nauki kończył egzamin dojrzałości. Absolwenci szkół zawodowych mogli do niego podejść dopiero po ukończeniu nauki w trzyletniej szkole średniej.
Trzecia reforma edukacji
Trzecia reforma szkolnictwa została podjęta przez Ministerstwo Edukacji Narodowej 1 września 1999. Wtedy też wprowadzono sześcioletnie szkoły podstawowe, trzyletnie gimnazja i trzyletnie licea. Egzamin dojrzałości zdawany przed 2005 rokiem określa się obecnie mianem "starej matury". Nie była ona wymagana do podjęcia studiów.
Od 2005 roku absolwenci szkoły zdają tzw. "nową maturę", czyli obecny egzamin maturalny, który jest wymagany aby ubiegać się o przyjęcie na studia. Głównym założeniem nowej matury jest zastąpienie egzaminów wstępnych na uczelnie wyższe.
Reforma systemu oświaty z 2017 roku
Ostatnią jak na razie reformą szkolnictwa jest ta podjęta 1 września 2017 z inicjatywy minister edukacji narodowej w rządzie Beaty Szydło i rządzie Mateusza Morawieckiego - Anny Zalewskiej. Jak wygląda system szkolnictwa po zmianach? Obecnie uczniowie realizują naukę w strukturze obejmującej:
- 8-letnią szkołę podstawową
a następnie (do wyboru): - 4-letnie liceum ogólnokształcące
- 5-letnie technikum
- 3-letnią szkołę branżową I stopnia
- 2-letnią szkołę branżową II stopnia.
Nie żyje Kris Kristofferson
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?