Jak negocjować terminy płatności? Cztery wskazówki

Maja Piotrowska AIP
Jednym z czynników mających znaczny wpływ na kondycję firm jest płynność finansowa. Dobrze przeprowadzone negocjacje mogą nie tylko usprawnić wpływ należności od partnera biznesowego i przy tym mieć pozytywny wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa

Mając trudności z zachowaniem ciągłości w obrocie należnościami, prowadzący swoje biznesy często decydują się na kredyt kupiecki, czyli wydłużenie terminów płatności. Jednak okazuje się, że zarówno negocjacje, jak i ustalenie warunków spłaty mogą być sporym wyzwaniem, a w przypadku niepowodzenia prowadzić do zepsucia stosunków z partnerami, utraty dobrej opinii, czy nawet w skrajnych przypadkach zerwania umów – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Firma faktoringowa Bibby Financial Services podpowiada, jak skutecznie negocjować terminy płatności, oto 4 wskazówki:

• Pamiętaj o biznesie partnera

Rozmawiając o terminach płatności i starając się wydłużyć termin na uregulowanie należności, warto zaproponować partnerowi rozwiązanie w postaci kredytu kupieckiego z bezpiecznym dla jego biznesu okresem spłaty. Negocjując, należy zapoznać się również z sytuacją finansową partnera biznesowego, zorientować się, czy jego kondycja pozwala na odroczenie płatności. W sytuacji, gdy faktura stanowi istotną część przychodu kontrahenta, jej opóźnienie może z kolei zaburzyć jego płynność finansową i doprowadzić do pogorszenia jej sytuacji na rynku.

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że partner finansowy, z którym negocjują, ma również swoje zobowiązania zarówno wobec pośredników, dostawców, jak i pracowników. Rozmawiając o długich terminach płatności z partnerem, najlepiej wybrać stałego współpracownika, który ma do konkretnego przedsiębiorstwa zaufanie – dodaje Jerzy Dąbrowski.

• Szczerość to podstawa

Kluczem do owocnych negocjacji jest wskazanie, z jakiego powodu zależy nam na przedłużeniu terminów płatności. Bardzo ważna jest szczerość oraz otwartość na dialog z partnerem biznesowym. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na dłuższym terminie płatności, ponieważ wie, że dostanie wynagrodzenie za realizacje innego projektu w odległym czasie, powinien szczerze powiedzieć o tym przedsiębiorcy, u którego chce uzyskać dłuższy termin płatności i zaproponować akceptowalne warunki dla obu stron.

• Dodatkowe świadczenia

Przy negocjacjach warto zaproponować partnerowi biznesowemu dodatkowe świadczenia w formie upustów i bonusów, które mogą okazać się „kartą przetargową” rozmów Przedsiębiorca, który decyduje się za opóźnienie płatności chętniej przystanie na dłuższy termin spłaty zobowiązania, gdy oferta kontraktu będzie dla niego korzystna lub z jej tytułu otrzyma benefity – dodaje Jerzy Dąbrowski.

• Nie zapomnij o potwierdzeniu ustaleń

Spisanie ustaleń powinno być istotne zarówno dla starającego się o kredyt kupiecki, jak i firmy udzielającej pożyczki. Po rozmowie telefonicznej, spotkaniu, czy też negocjacjach mailowych warto spisać podsumowanie rozmów, które zawiera warunki oraz zobowiązania obu stron.

Przedsiębiorcom, którzy borykają się z opóźnieniami płatności polecany jest faktoring, który nie tylko gwarantuje firmie płynność finansową niwelując występowanie zatorów płatniczych, ale również optymalizuje czas otrzymania należności za wystawione faktury – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jule23
A to właśnie jest stabilność
m
marcinjukas
czyli najczęściej duże firmy które nie płacą w terminie ale mają konkurencyjne oferty
P
Pantonie
moim zdaniem ciekawszym zastosowaniem faktoringu jest wybór kontrahentów poszerzony o tych co mają mniej atrakcyjne terminy płatności..
N
NETER
a od ręki tzn ile trzeba czekać, bo nie wierze, że przelew od razu ląduje na koncie
e
efu
może nie tyle co stabilność, ile komfort, że masz kasę od ręki i że możesz wydać ją na co chcesz.
n
nosal
No pewnie, ze to działa. Cały czas zachowujesz płynność i stabilność w firmie i można ładnie zacząć odbijać.A jak korzystasz z dobrej firmy, to te "wszystkie prowizje" w cale nie są wysokie (przynajmniej w nfg, z którego korzystałem).
M
Maciejk
Czyli, że niektórzy przedsiębiorcy nie korzystają z faktoringu tylko w sytuacjach awaryjnych ale jest to stały element ich biznesu? To jest w formie jakiegoś abonamentu?
t
trawski
albo oddajesz jakieś drobne (bo w rezultacie tak to wychodzi) albo nie masz czasami na pensje, wybór należy do Ciebie
m
mark owski
poważnie to może zadziałać na dłuższą metę, nie szkoda kasy na te wyszystkie prowizje??
j
jope
Stabilizacja to chyba podstawowa zaleta faktoringu
g
gryf
faktoring już wchodzi na pozycję takiego stabilizatora przedsiębiorstwa więc równie dobrze od tego można zacząć i nie martwić się resztą
Wróć na i.pl Portal i.pl