Jak radzić sobie z upałem? Oto sposoby, które pomogą przetrwać i chronić się przed wysokimi temperaturami. Eksperci GIS podpowiadają

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Wideo
od 16 lat
Fale upałów rozgościły się nad Polską, a wysokie temperatury powyżej 30 st. Celsjusza stały się codziennością. Jak radzić sobie z upałem i jakie środki ostrożności należy zachować, by nie doznać uszczerbku na zdrowiu? Chłodzenie i nawadnianie organizmu, to nie wszystko. Eksperci z GIS wydali zalecenia, jak chronić się przez wysokimi temperaturami. Przedstawiamy najważniejsze zalecenia.

Spis treści

Jak radzić sobie z upałem? GIS ostrzega przed groźnymi powikłaniami

W nadchodzących dniach w Polsce temperatury mają przekraczać 30 stopni Celsjusza, a to stwarza ryzyko zdrowotne praktycznie dla każdego.

Szczególnie narażone na skutki wysokich temperatur są dzieci oraz osoby starsze, u których proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u osób dorosłych w sile wieku.

Upały mogą wywołać przegrzanie organizmu, udary słoneczne, a nawet zakrzepy, astmę, czy choroby skóry. Dlatego eksperci Głównego Inspektoratu Sanitarnego opracowali szereg zaleceń, by chronić społeczeństwo przed zgubnymi skutkami upałów.

Co zalecają eksperci na upalne dni?

Podstawowa zasada, to oczywiście nawadnianie organizmu. Osoby, które dużo przebywają w tych dniach na dworze i są narażone na działanie słońca oraz wysokich temperatur powinny wypijać co najmniej 2,5-3 litry wody.

Eksperci zalecają również unikanie alkoholu, spożywanie większej ilości owoców i warzyw, a także regularne chłodzenie się (np. w wodzie) i noszenie przewiewnych ubrań.

Oto lista podstawowych zaleceń ekspertów na upalne dni:

  • kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);

  • wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;

  • zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;

  • wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;

  • unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;

  • unikaj forsownego wysiłku fizycznego;

  • spędzaj w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);

  • chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);

  • nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);

  • leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).

Co robić w przypadku podejrzenia udaru cieplnego?

Jedną z najczęstszych i groźnych dolegliwości w trakcie upalnych dni są udary słoneczne i cieplne oraz przegrzanie organizmu - hipotermia.

Objawami hipotermii są sucha skóra, przekrwienie skóry twarzy, osłabienie, bóle głowy i oczywiście uczucie gorąca. Może dojść nawet do nudności i obrzęków kończyn.

W konsekwencji może dojść do udaru cieplnego, kiedy temperatura ciała osiąga nawet 41 stopni, tętno jest przyspieszone, występują zawroty głowy.

W takiej sytuacji należy pilnie zadzwonić po pomoc medyczną, a jednocześnie umieścić chorego w chłodnym i najlepiej zacienionym miejscu, poluzować ubranie, zastosować mokre, chłodne kompresy na głowę, kark, klatkę piersiową.

Oto dokładne zalecenia ministerstwa zdrowia w przypadku objawów wyczerpania cieplnego:

  • przenieś się do chłodniejszego miejsca;

  • połóż się i rozluźnij ubranie;

  • rób zimne okłady na całym ciele;

  • pij wodę małymi łykami;

  • jeśli wymiotujesz, natychmiast udaj się do lekarza.

Jeśli osoba z objawami wyczerpania cieplnego wystarczająco szybko zostanie przeniesiona w chłodniejsze miejsce i napije się wody, powinna poczuć się lepiej. Jeśli jednak w ciągu pół godziny złe samopoczucie nie minie, istnieje podejrzenie udaru cieplnego.

Jeśli złe samopoczucie nie minie, należy bezzwłocznie wezwać pomoc!

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl