Nadciąga fala upałów. Może zagrozić 100 milionom ludzi. Jak Ameryka będzie się bronić?

Kazimierz Sikorski
Wideo
od 7 lat
Tylko w Arizonie ubiegłego lata upały zabiły kilkaset ludzi. Sytuacja w tym roku może być jeszcze gorsza, bo ekstremalne upały nadciągają na Amerykę. Jak się będą przed nimi bronić?

Służby medyczne postawiono w stan gotowości w wielu amerykańskich stanach. Temperatury w Arizonie czy Kalifornii osiągnęły 40 stopni Celsjusza. A to grozi omdleniami i przegrzaniem organizmów. „W przypadku wyczerpania cieplnego celem jest jak najszybsze ochłodzenie się” – mówi dr Aisha Terry, profesor medycyny ratunkowej w szpitalu uniwersyteckim w Waszyngtonie.

Zagrożenie dla milionów ludzi

Miliony ludzi w USA objęte są zaleceniami dotyczącymi ekstremalnych upałów. Między majem 2023 r. a majem 2024 r. przeciętny Amerykanin doświadczył ekstremalnie wysokich temperatur przez 39 dni. To o 19 dni więcej niż w hipotetycznym świecie bez ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka. Ratownicy medyczni i urzędnicy informują o centrach, gdzie można się słodzić oraz gromadzą butelki z wodą dla potrzebujących.

Nowe metody chłodzenia

Nowe metody chłodzenia są proste: niektóre pojazdy ratunkowe są wyposażone w daszki zapewniające prowizoryczny cień ofiarom upałów, które potrzebują ulgi od słońca. W niektórych rejonach ratownicy noszą okłady z lodu, które umieszczają pod pachami i w pachwinach pacjentów, aby szybko się ochłodzić. Kolejna skuteczna taktyka: umieść mokre ręczniki na jak największej powierzchni skóry. W miastach ratownicy noszą koce i kładą je na ziemi. Przenoszą tam ofiary, zamiast pozostawiać je na gorącym betonie lub asfalcie.

Innowacyjne metody leczenia

Pojawiły się innowacyjne metody leczenia. Niektórzy lekarze mówią, że dobrym i szybkim sposobem na obniżenie temperatury ciała jest zanurzanie ofiar upału w lodowatej wodzie.

W Arizonie i Teksasie ratownicy noszą plastikowe torby, które służą jako kokony lodowe. Są wypełnione kostkami lodu i wodą i zapinane wokół pacjentów w okolicach klatki piersiowej na 15–20 minut.

Technikę tę stosowano do chłodzenia przegrzanych żołnierzy i sportowców zagrożonych udarem cieplnym. W Phoenix, gdzie w 2023 rekordowe temperatury spowodowały śmierć 645 osób, wozy strażackie i karetki pogotowia mają specjalne „worki zanurzeniowe”, które pomagają ofiarom przegrzania.

Nawet baseny dla małych dzieci wypełnione lodem i wodą mogą służyć temu celowi. Zdaniem lekarzy ważne jest jak najszybsze podjęcie działań mających ochłodzenie ofiar.

Powszechnie obawiano się, że zanurzenie może spowodować udar lub zawał serca w wyniku szybkiego ochłodzenia ciała. Naukowcy twierdzą jednak, że zanurzenie w zimnej wodzie może szybko obniżyć temperaturę ciała, przy niewielkim ryzyku spowodowania innych problemów, szczególnie jeśli temperatura ciała jest monitorowana.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl