Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania lub domu?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wiedząc, jak sprawdzić dewelopera, klient ma w ręku potężną broń przeciw oszustom.
Wiedząc, jak sprawdzić dewelopera, klient ma w ręku potężną broń przeciw oszustom. 123RF.com
Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, warto wiedzieć, jak sprawdzić dewelopera. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby dokonać udanego zakupu domu czy mieszkania.

Jak sprawdzić dewelopera, chcąc dokonać zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego? To pytanie z roku na rok zadaje sobie coraz większa liczba Polaków, wciąż jednak nie wszyscy – a to błąd. Upewnienie się, że deweloper, z którym mamy podpisać umowę, jest godny zaufania, to podstawa dokonania udanej transakcji. Na co zwrócić uwagę, żeby móc czuć się bezpiecznie?

Poradnik przygotowano na podstawie stworzonego przez serwis Gratka.pl kompleksowego raportu „Polski rynek nieruchomości”, w którym można znaleźć m.in. informacje o aktualnych cenach mieszkań i domów oraz fachowe porady dotyczące kupowania i sprzedawania nieruchomości.

Pobierz raport serwisu Gratka.pl "Polski rynek nieruchomości"

Jak sprawdzić dewelopera? Zacznij od jego renomy

Wpłacając tysiące złotych na konto nierzetelnego dewelopera, kupujący ryzykuje na wiele sposobów. Po pierwsze taki deweloper może się okazać zwykłym oszustem, w wyniku czego klient zostanie i bez pieniędzy, i bez nieruchomości. Po drugie deweloper niegodny zaufania może mieć problemy z dotrzymywaniem terminów – w takiej sytuacji klient będzie musiał długo czekać na wymarzoną nieruchomość. Po trzecie nawet jeśli kupujący ostatecznie otrzyma klucze do mieszkania czy domu, może się okazać, że nieruchomość wygląda zupełnie inaczej niż w projekcie albo że jakość wykonania inwestycji pozostawia wiele do życzenia.

Chcąc uniknąć tych zagrożeń, warto wiedzieć, jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy. Jak wskazują w raporcie eksperci serwisu Gratka.pl, klient powinien sprawdzić następujące elementy:

  • historię inwestycji,
  • wypłacalność dewelopera,
  • warunki umowy,
  • pozwolenie na budowę,
  • własność i hipotekę,
  • plan zagospodarowania terenu.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Zanim jednak zaczniemy badać te kwestie, warto przede wszystkim sprawdzić, jaką opinią cieszy się wybrany przez nas deweloper. Komentarze na jego temat znalezione w Internecie trzeba oczywiście traktować ostrożnie – nie zawsze będą one wiarygodne. Dobrym krokiem będzie jednak zadanie kilku konkretnych pytań na forach poświęconych deweloperowi i jego inwestycjom – możemy w ten sposób uzyskać cenne informacje.

Historia i wypłacalność

Najbardziej godny zaufania jest deweloper w dobrej sytuacji finansowej, który zrealizował już wiele udanych inwestycji. Przed podpisaniem umowy zakupu mieszkania czy domu trzeba zatem sprawdzić obie te kwestie. Najłatwiej zacząć od historii dewelopera. Poszukajmy informacji na temat jego poprzednich inwestycji i poczytajmy opinie klientów, którzy w nich zamieszkali. Sygnałami ostrzegawczymi powinny być:

  • opóźnienia w realizacji inwestycji,
  • standard wykonania odbiegający od reklamowanego,
  • różnice między projektem a oddanym obiektem,
  • brak reakcji dewelopera na zgłaszane problemy,
  • opieszałość w usuwaniu wskazanych przez klienta błędów.

Jeśli tego typu sytuacje zdarzały się przy poprzednich inwestycjach dewelopera, jest bardzo prawdopodobne, że powtórzą się i tym razem.

[QUIZ] Urządzasz mieszkanie? Sprawdź, jaki styl najbardziej do Ciebie pasuje

Jeśli chodzi o wypłacalność dewelopera, potencjalny klient może szukać informacji w kilku źródłach. Dysponując numerem KRS dewelopera, można sprawdzić jego akta rejestrowe w Krajowym Rejestrze Sądowym i przekonać się np., czy deweloper nie jest właśnie w trakcie ogłaszania upadłości. Kolejne źródło to Krajowy Rejestr Długów, gdzie można poszukać dewelopera na liście dłużników.

Warto również przyjrzeć się finansowaniu inwestycji.

– Zdarza się, że przy większych inwestycjach deweloperzy wykorzystują wpłaty nowych klientów na kończenie wcześniejszych projektów – wyjaśniają w raporcie eksperci Gratki. – Jeżeli deweloper prowadzi odrębne (zamknięte) rachunki powiernicze dla każdego projektu – będziemy mieli pewność, że pieniądze przeznaczone zostaną na realizację zakupionej przez nas nieruchomości.

Warunki umowy i pozwolenie na budowę

Zastanawiając się, jak sprawdzić dewelopera, nie wolno też zapominać o dokumentacji. Poprośmy dewelopera o wzór umowy, jaką planuje z nami podpisać i skonsultujmy ją z prawnikiem, który fachowo oceni, czy kryją się w niej jakieś niekorzystne dla nas zapisy. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba pamiętać, że klient ma możliwość negocjowania warunków umowy – warto domagać się usunięcia niechcianych zapisów.

Innym istotnym dokumentem, który należy sprawdzić przed zakupem mieszkania lub domu, jest pozwolenie na budowę. Deweloper powinien udostępnić je nam jako załącznik do umowy przedwstępnej. Jeśli deweloper twierdzi, że wniosek o uzyskanie pozwolenia wciąż jest przetwarzany przez urzędników, najlepiej skontaktować się z urzędem i na własną rękę sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli wnioskowi grozi odrzucenie (np. z powodu błędów formalnych czy sprzeciwu mieszkańców sąsiednich budynków), lepiej zrezygnować z kupna nieruchomości w takiej inwestycji.

Własność, hipoteka i plan zagospodarowania

Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest własność gruntu, na którym powstaje nasz dom czy mieszkanie. Żeby ją zweryfikować, zazwyczaj wystarczy zajrzeć do księgi wieczystej nieruchomości. Jest ona dostępna:

  • w odpowiednim dla miejsca powstawania inwestycji sądzie rejonowym (wydział ksiąg wieczystych),
  • w Internecie (Elektroniczne Księgi Wieczyste na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości).

Dlaczego to ważne? Ponieważ jeśli deweloper tylko dzierżawi grunt lub znajduje się on w użytkowaniu wieczystym, na nabywcę nieruchomości mogą w przyszłości spaść rozmaite niedogodności z wysokimi opłatami na czele.

Bardzo istotne jest też upewnienie się, czy nabywana nieruchomość nie jest aby obciążona hipoteką. Informacja taka powinna znaleźć się w podpisywanej umowie, a do tego można ją znaleźć w księdze wieczystej. Jeśli hipoteka jest, deweloper powinien zobowiązać się w umowie do spłacenia jej przed przekazaniem nam mieszkania.

– Jeżeli zobowiązania nie ma, poprośmy o wpisanie go do umowy – radzą eksperci Gratki. – W przypadku odmowy zrezygnujmy z mieszkania.

Ostatnim etapem sprawdzania dewelopera jest zajrzenie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli on dowiedzieć się, czy w pobliżu interesującej nas inwestycji mogą powstać wkrótce uciążliwe obiekty – hałaśliwe fabryki, blokujące widok budynki mieszkalne czy ruchliwa droga. Jeśli plan taką możliwość dopuszcza, warto wypytać urzędników o planowane w okolicy naszego przyszłego mieszkania lub domu inwestycje.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz i przeczytaj raport Gratki, w którym znajdziesz m.in. aktualne ceny mieszkań na sprzedaż i mieszkań na wynajem oraz porady dotyczące inwestowania w nieruchomości.

Pobierz raport Gratki
Partnerem raportu jest sonarhome.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mogę polecić przede wszystkim zapoznanie się z opinią na temat danego dewelopera. Najlepiej gdy jest to opinia od rzeczywistych osób, jednak gdy nikt z otoczenia nie może nam pomóc polecam zapoznanie się z opiniami i komentarzami na temat dewelopera znajdujących się na różnych stronach i forach w internecie. Przydatne strony z opiniami to przede wszystkim fora takie jak budujesie, czy forumbudowlane, a także strona https://ocendewelopera.pl/. Wiadomo, że do wszystkich opinii należy podchodzić z dystansem. Najlepiej korzystać z informacji z kilku źródeł.

M
Marzena

Warto bazować na opiniach klientów którzy już kupili u danego dewelopera, moich znajomi kupili już w dom marzen w Piasecznie więc wiem że to dobra firma i warto u nich kupic mieszkanie

G
Gość
16 czerwca, 15:24, Gość:

Ja tam zawsze patrzę po prostu czy ma certyfikat rzetelna firma.

ale certyfikat rzetelna forma to się po prostu kupuje. Płacisz kilka stówek i go masz. Ale to nie świadczy o uczciwości dewelopera.

G
Gość
Jak sprawdzić dewelopera... ?!

Najlepiej, ... jest mieć 'znajomego" w Kontr-wywiadzie (są "prześwietleni wszyscy znakomicie), i natychmiast założyć "sprawę" w Sądzie Apelacyjnym. W takim przypadku nawet interwencja p. Mosbacher (ambasadora USA) nic nie wskóra !!!.
G
Gość
Praca online dla każdego 52.300zł/miesię.cznie za 3-4 godziny pracy

zapi.sz się tu: systemzarabiania.pl

skończ z niewolniczą pracą na etacie za najniższą krajową
G
Gość
Ja tam zawsze patrzę po prostu czy ma certyfikat rzetelna firma.
e
emigrant
Na zachodzie NIE MA placenia w ciemno przy zakupie lub budowie domu/mieszkania. Gotowy obiekt MUSI BYC KOMPLETNY co sprawdza przedstawiciel BANKU, bo Bank nie da pieniedzy.

Zaden Bank nie da pozyczki w calosci NA BUDOWE.

Po konsultacji i kosztorysie z przedstawicielem Banku bilder dostaje partiami pieniadze ZA WYKONANE ROBOTY. Na przyklad po wykonaniu fundamentow i inspekcji przedstawiciela Banku bilder dostanie tyle na ile zostaly wycenione te fundamenty i NIC WIECEJ. Po kolejnej fazie budowy i kolejnej inspekcji dostanie kolejna partie pieniedzy i tak do konca budowy domu.

Nie ma nic na chapane.

Tak bylo z domem jaki sam budowalem i zlecilem jego budowe dewelopmerowi (bilderowi). Po koncowym odbiorze PRZEZ BANK gdzie musi byc posprzatane i nawet zainstalowana skrzynka pocztowa, bilder dostanie reszte z kasy jaka byla wymieniona w ZAWARTEJ UMOWIE. Nic bilder nie wyludzi ! NAWET JEDNEGO CENTA !!!
G
Gość
Darmowe zakupy do wygrania http://konkurs-rossmann.site/ Mi udało się dostać, i po 2 dniach dostałam na e-mailu informacje jak zgarnąć darmowe zakupy. Polecam
G
Gość
Jest lepszy sposób sprawdzenia developera niż to co nam proponuje szkopska agitka. Dowiedzieć się ile Taki gość wynajmuje swe mieszkania w developerskich domach studentom jak akademik. Wtedy przekonasz się ile na tym tracą Wyższe Uczelnie w Lublinie co mają miejsca wolne w swych akademikach. I jaką Te Uczelnie POniosły straty. O le cha, cha cha.
M
Małgorzata
Ja polecam szukać np. w inwestycjach, które niedawno się wybudowały i sięgać języka u osób które już tam mieszkają lub właśnie co się wprowadziły/wykańczają mieszkanie. Ja właśnie dzięki takim opiniom kupiłam mieszkanie w inwestycji "Nowe Południe" - rzeczywiście opinie mieszkańców się potwierdziły, inwestycja naprawdę solidnie przygotowana. Z tego co wiem - zostały ostatnie mieszkania, więc warto się zainteresować zanim zrobią to inni! :D
K
Kinia
Moim zdaniem lepiej skorzystać z ofert na stronie Portalenieruchomosci.pl - wybór jest szeroki i bez problemu można znaleźć coś dla siebie.
G
Gość
Jak kupowałem mieszkanie na Białołęce od fabryki domów to było dla mnie ważne że osiedle jest stawiane przez dewelopera za gotówkę a nie na kredyt i nie była to pierwsza realizowana przez niego inwestycja.
Wróć na i.pl Portal i.pl