Jak właściwie przechowywać chemię gospodarczą?

Paula Apanowicz
Organizacja i przechowywanie chemii gospodarczej w domu to kwestia bezpieczeństwa domowników i środowiska. Ma szczególne znaczenie, gdy w mieszkaniu przebywają dzieci oraz zwierzęta. Niewłaściwe oznakowanie lub bezpośredni dostęp mogą doprowadzić do tragedii. Doradzamy, jak bezpiecznie przechowywać chemię gospodarczą.

Spis treści

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Zachowaj oryginalne etykiety

Chemia gospodarcza w domu to nieunikniony element wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Poza ułatwieniem porządków może jednak stanowić zagrożenie dla środowiska i domowników. Niewłaściwie oznakowana może stanowić źródło wypadku, gdyż zapomnimy, co znajduje się w środku. Na etykietach znajdziesz ponadto cenne informacje, jak postępować na wypadek podrażnienia oka czy skóry środkiem chemicznym.

Wybieraj odpowiednie miejsca do przechowywania

Drażniące środki czystości należy trzymać w suchym i ciemnym miejscu, poza zasięgiem dzieci i czworonożnych pupili. Większość chemii gospodarczej należy ponadto przetrzymywać z dala od źródeł ciepła jak piekarnik, piec czy kominek, aby uniknąć ewentualnego wybuchu. Zadbaj o brak dostępu promieni słonecznych, gdyż promieniowanie UV może uszkadzać butelki i pojemniki, prowadząc do wycieku chemii.

Śródki chemiczne zwykle trzymamy w łazienkowych albo kuchennych szafkach. Przy dzieciach warto ustawiać potencjalnie niebezpieczne preparaty jak płyn do WC albo kapsułki do prania wysoko np. na szczycie szafki czy w zamykanej na klucz szufladzie.

Pojemniki do przechowywania środków chemicznych

Przy organizacji chemii gospodarczej przydadzą się ponadto różnego rodzaju pojemniki. Upewnij się wcześniej, w jakim pudełku może być przetrzymywany konkretny środek – w szklanym czy plastikowym pojemniku.

Każdy pojemnik warto podpisać dla łatwego odnajdywania środków czystości w trakcie porządków, grupując butelki np. pomieszczeniami albo przeznaczeniem (środki do prania, wybielacze, płyny do sprzątania łazienki). Pojemniki powinny być szczelne i pojemne. Cennym udogodnieniem jest specjalne zamknięcie, które uniemożliwi dzieciom czy zwierzętom, dostanie się do chemicznych środków.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Kontroluj termin ważności

Termin ważności dotyczy nie tylko produktów spożywczych. Środki czystości po terminie mogą być nieskuteczne, a, co gorsza, zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu rodziny. Jeśli chemia gospodarcza się przeterminuje, pod żadnym pozorem nie wylewaj jej do kanalizacji. Dowiedz się o bezpiecznym sposobie utylizacji, czytając etykiety albo kontaktując się z wydziałem sanitarnym. A jeśli termin ważności dopiero się zbliża, wykorzystaj takie preparaty w pierwszej kolejności.

Postaw na ekologiczne zamienniki

Wiele problemów rozwiąże zastąpienie niebezpiecznych dla zdrowia środków chemicznych preparatami do sprzątania o naturalnym składzie. Dzięki nim stworzysz ekologiczne gospodarstwo domowe, zapewnisz sobie spokój, a dzieciom i zwierzętom bezpieczeństwo.

Wiele ekologicznych środków wiążę się też z mniejszymi wydatkami. Soda oczyszczona udrożni rury, a w połączeniu z sokiem z cytryny usunie zabrudzenia i rozjaśni białą armaturę w łazience. Domowym sposobem na porządki jest też ocet. Tego typu środki nie niszczą środowiska, są skuteczne, tanie i bezpieczne. Nie wymagają ponadto specjalnego przechowywania – możesz trzymać je na jednej półce z produktami spożywczymi.

Szukasz promocji na akcesoria AGD? Sprawdź kody rabatowe MEDIA MARKT oraz przeceny w innych sklepach online:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Wróć na i.pl Portal i.pl