Jakie studia wybrać, żeby znaleźć potem pracę? (RANKING ZAWODÓW)

Weronika Skupin
Ekonomista to dobrze płatny i prestiżowy zawód, ale chętnych by nim zostać jest wielu
Ekonomista to dobrze płatny i prestiżowy zawód, ale chętnych by nim zostać jest wielu fot. Tomasz Hołod
Trwa rekrutacja na studia na dolnośląskie uczelnie. Zakończy się ona w większości tych szkół wyższych w połowie lipca. Już dziś wiadomo jednak, które kierunki na studiach stacjonarnych są najbardziej popularne.

Na Uniwersytecie Wrocławskim jest to prawo. Limit miejsc wynosi 257, a zgłosiło się już 762 kandydatów. Dalej plasuje się dziennikarstwo i komunikacja społeczna I stopnia (licencjat): 120 miejsc - 413 kandydatów. Na psychologię, gdzie miejsc jest 85, podania złożyło już 409 osób.

Na Politechnice Wrocławskiej na I stopień studiów zarejestrowano prawie 3 tys. zgłoszeń. Najbardziej popularne kierunki to: architektura, budownictwo oraz inżynieria biomedyczna. Na Uniwersytecie Przyrodniczym już jest więcej zgłoszeń niż miejsc. Największą popularnością cieszy się tradycyjnie weterynaria (ponad 3,5 zgłoszenia na jedno miejsce), a ponadto: geodezja i kartografia oraz nowy kierunek - żywienie człowieka.

Z kolei na wrocławskim Uniwersytecie Medycznym Wydział Lekarsko-Dentystyczny ma już ponad 12 zgłoszeń na miejsce, a Wydział Lekarski ponad 7. Na Wydziale Farmacji jest ponad 5 osób na miejsce.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu notuje zainteresowanie logistyką, kosmetologią, ale hitem tego roku jest kierunek techniki dentystyczne. W Jeleniej Górze na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przebojem powinien okazać się nowy kierunek - turystyka. Ale czy te kierunki studiów zapewnią im zarobek i utrzymanie? Rzeczywistość jest okrutna - łatwiej o ofertę pracy na budowie niż w kancelarii prawnej. Dla ekonomistów w 2012 roku dolnośląskie urzędy pracy miały 15 ofert zatrudnienia. Tymczasem dla robotników gospodarczych bez wyższego wykształcenia - 5529.

Gdzie szukać zatrudnienia? Specjalności, w których najtrudniej o pracę, oraz top zawodów, gdzie możemy liczyć na największą liczbę ofert, przedstawiamy na 2. STRONIE

Nie zawsze jednak duża liczba ofert oznacza łatwość w znalezieniu pracy. Przykładem są sprzedawcy - w 2012 roku złożono im 3605 ofert, ale bezrobotnych sprzedawców jest na Dolnym Śląsku aż 16 871, w tym 14 616 kobiet. Dlatego w tabeli rozróżniliśmy, czy dany zawód jest deficytowy, czy też nadwyżkowy. Procentowo największą szansę znalezienia pracy mieli w ubiegłym roku: operator urządzeń przemysłu szklarskiego, spawacz metodą TIG, pośrednik finansowy, pracownicy domowej opieki osobistej, robotnik oczyszczania miasta, sadownik i elektryk budowlany. Bezrobotnych chcących pracować w tych zawodach zgłosiło się ledwie kilku, czasem jedna osoba. Jednak każda z nich miała co najmniej 24 miejsca pracy do wyboru. Nic dziwnego, że wiele osób po studiach chowa dyplom w kieszeni i podejmuje pracę na przykład w sklepie.

Ranking zawodów na 2. stronie - CZYTAJ

Najnowsze dane podsumowujące 2012 r. pokazują, że najwięcej osób z wykształceniem wyższym wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest na Dolnym Śląsku w zawodach:

  • ekonomista - 1375 bezrobotnych na Dolnym Śląsku
  • pedagog - 819
  • specjalista administracji publicznej - 572
  • specjalista ds. marketingu i handlu - 555
  • pielęgniarka - 418
  • specjalista ds. organizacji usług gastronomicznych, hotelarskich i turystycznych - 322
  • politolog - 308
  • fizjoterapeuta - 289
  • pozostali specjaliści ds. zarządzania i organizacji - 274
  • filolog - filologia obcojęzyczna - 198
  • prawnik legislator - 185

Na ogólną liczbę 27 956 ofert pracy zgłoszonych w 2012 roku, najwięcej ofert zatrudnienia skierowano dla bezrobotnych reprezentujących następujące zawody i specjalności:

  • robotnik gospodarczy - 55 29 ofert pracy, a zawód jest deficytowy (więcej ofert niż chętnych)
  • sprzedawca - 3605 (ale sprzedawcy to zarazem największa grupa bezrobotnych)
  • technik prac biurowych - 1979, zawód deficytowy
  • sprzątaczka biurowa - 1583, zawód nadwyżkowy (więcej chętnych niż ofert)
  • pracownik ochrony fizycznej bez licencji- 1491, deficyt
  • robotnik budowlany - 1486, nadwyżka
  • przedstawiciel handlowy - 1396, deficyt
  • pracownicy obsługi biurowej - 1384, deficyt.

Komentarz autorki:
Wybrać męczące studia i pewną, dobrze płatną pracę, czy też, zostać bezrobotnym politologiem, filologiem, pedagogiem... Miałam taki sam dylemat, gdy dwa lata temu aplikowałam na dziennikarstwo. Na szczęście statystyki to tylko liczby, a pasja i aspiracje to wartości, które dobry pracodawca dostrzeże. Nie miejcie złudzeń, że z dyplomem magistra będziecie rozchwytywani. Spotkacie setki takich jak Wy. Zatroszczcie się o swoją przyszłość i zapukajcie do odpowiednich drzwi już teraz, a to Wy będziecie "specjalistami tuż po studiach z pięcioletnim doświadczeniem".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie studia wybrać, żeby znaleźć potem pracę? (RANKING ZAWODÓW) - Gazeta Wrocławska

Komentarze 137

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grazka
ja myślę nad kierunkiem Sport i Zdrowie który ma się otworzyć na WSEHu w Bielsku w tym roku - jako, że i sport i zdrowie stały się teraz bardzo popularne to myślę, że jeszcze długo się to nie zmieni i znajdę pracę po studiach, a poza tym jestem troche freakiem w tym temacie więc przynajmniej studiowałabym coś co mnie interesuje :)
M
Merka
Dziwi mnie brak np. weterynarii. Po tych studiach mysle, ze nie ma sie problemu ze znalezieniem pracy. Tylko trzeba miec powolanie do tego zawodu i przygotowac sie na kilka lat ciezkiej nauki, robienia specjalizacji, ciaglego doksztalcania sie.
a
ania
ja akurat wiem że WSB to uczelnia która oferuje wysoki poziom nauczania moj brat tam chodzi i z tego co mówi to kadra wykładowcza odpowiednio przekazuje wiedzę do tego są ciekawe kierunki z których mozna sobie cos wybrac dla siebie.
k
klara
czy ktoś wie o kierunku audyt na magisterce lub chodził na taki kierunek słyszała o takim kierunku w WSB
L
Lena
Przede wszystkim to tak trzeba wybierać studia, żeby móc jak najwięcej wyciągnąć z nich dodatkowych umiejętności, bo samo chodzenie na wykłady i zdawanie egzaminów niczego nam nie gwarantuje, ja na studiach pojechałam z Camp America do Stanów Zjednoczonych na work and travel i to było najlepsze na co na studiach się zdecydowałam- w ciągu tych tygodni nauczyłam się więcej niż na każdych jednych zajęciach
Ł
Łukasz
Z czystym sumieniem mogę powiedzieć po zakończeniu studiów, że nie zmarnowałem czasu na WSEH w Bielsku - Białej. Ukończyłem drugi stopień na kierunku zarządzanie. Szkoła ta przygotowała mnie do pracy w prestiżowej firmie w dziale HR. Niestety też muszę nie zgodzić z autorką artykułu. Nie należy mylić studenta czy absolwenta uczelni wyższej z przedsiębiorczym człowiekiem, który podczas studiowania nie zajmował się tylko "uczeniem się" a robił coś ponadto. Tacy absolwenci, którzy wykorzystywali swój wolny czas czas na realizowanie wolontariatów, projektów, czy staży mają łatwiejszy start i takie osoby długo bezrobotne nie będą bo są atrakcyjną ofertą dla pracodawcy. Nie jest nawet konieczne, aby pracować w branży. Ważne, żeby nabyć doświadczenie nawet pracy w zespole, bo każda praca może nauczyć nas czegoś nowego, co daje nam cenne doświadczenie w pracy
m
mamita
Ja teraz zaczynam magistra na kierunku Menedżer logistyki na WSB we Wrocławiu. Z tym kierunkiem wiążę przyszłość. W okolicy jest sporo firm, zatem pole do rozwoju jest. Obecnie pracuję w dużej firmie spedycyjnej i myślę, że po zrobieniu magistra będę miała szanse na awans w strukturze firmy.
o
oewsb
Sabbka na studia II stopnia możesz zapisać się online na stronie wsb.pl/kandydaci/studia-ii-stopnia lub bezpośrednio w wybranym oddziale Wyższej Szkoły Bankowej.

Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
Online Ekspert WSB
S
Sabbka
Czy zapisać się na WSB jeśli chodzi o studia II stopnia można także on line?
o
oewsb
Soniu oferujemy studia II stopnia: w normalnym trybie, online oraz w połączeniu ze studiami podyplomowymi. Szczegóły opłat za wybrane studia znajdziesz na stronie wsb.pl z zakładce "Ceny studiów".

Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
Online Ekspert WSB
m
marus
na szczęście WSB przedłużyło promocję cenową do 16 października co można zaoszczędzić aż 700 PLN a przecież WSB ma swoją filię również u nas w Wrocławiu.
s
sonia
A jak z kosztami takich studiów?
f
filka
Wczoraj złożyłam aplikację i fajnie, że jest ta promocja. Od października studia magisterskie połączone z podyplomowymi. Super, że jest taka opcja.
f
filka
Wczoraj złożyłam aplikację i fajnie, że jest ta promocja. Od października studia magisterskie połączone z podyplomowymi. Super, że jest taka opcja.
D
Destryna
Teraz się nie uczę już, ale jestem po studiach. Podoba mi się, ze szkoły wychodzą z ofertami do uczniów. Tak jak WSB gdzie są jednocześnie II stopnia i podyplomowe, albo internetowe. Nauka jest ważna więc dobrze, że szkoły umożliwiają wszystkie opcje.
Wróć na i.pl Portal i.pl