Jastrzębie: Miasto na pocztówkach z czasów niemieckiej okupacji [ZDJĘCIA]

Bartosz Wojsa
Jastrzębie: Miasto na pocztówkach z czasów niemieckiej okupacji
Jastrzębie: Miasto na pocztówkach z czasów niemieckiej okupacji JASPedia
Jest Park Zdrojowy, obecne kąpielisko "Zdrój" i parę innych, charakterystycznych miejsc w Jastrzębiu-Zdroju. Jesteście Państwo ciekawi, jak wyglądało miasto w czasach niemieckiej okupacji? Zobaczcie pocztówki z tego okresu!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alfa99
Czy Ratibor to pseudonim od nazwiska Ratajczak?
R
Ratibor
Jastrzebie Zdroj jest polska nazwa. Powstanie i rozwoj tej miejscowosci datuje sie od roku 1305. Poczatkowo nalezala do Ksiestwa Raciborskiego, a od roku 1437 do Ksiestwa Rybnickiego. Wtedy miejscowosc ta nazywala sie Bad Königsdorff. Do roku 1922 byla miejscowoscia zdrojowa, nie tylko z nazwy. Po II Wojnie Swiatowej, kiedy polski rzad za wszelka cene potrzebowal tzw. dewizy, powstalo na tym terenie 5 kopaln wegla kamiennego. Lecznicze walory, wtedy juz Jastrzebia, przestaly istniec a nazwe Zdroj skreslono z nazwy.
Miejscowosc nie posiada polskiej historii do roku 1922. Wtedy zostala wcielona do Polski administracyjnie. O jaka okupacje autorowi artykulu chodzi? Okupacji na tych terenach nie bylo. Przejsciowo tereny te powrocily pod zarzad wlasciciela, jakim byly Niemcy.
z
zak1953
I czy wtedy także była niemiecka okupacja? Mam dziwne przeczucie, że tej miejscowości nie utworzono po czerwcu 1922 roku, kiedy to Polska objęła część Górnego Śląska, ignorując wolę większości Ślązaków wyrażoną w trakcie Plebiscytu.
S
Silezian
Bad Königsdorff byl ladniejszy od Jastrzębia"Zdroju" - kiedys zielony, dzis szary z betonu.
Wróć na i.pl Portal i.pl