Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC. Wystarczy prawo jazdy
Od pierwszego października kierowcy będą mogli jeździć samochodem bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC . Wszystko za sprawą Ministerstwa Cyfryzacji. Resort wprowadził odpowiednie rozwiązania prawne oraz technologiczne, dzięki którym wszystkie służby od 1 października będą miały dostęp online do danych auta.
Policjanci dane będą sprawdzać w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dzięki zamontowanym w radiowozach komputerom. W przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym.
Po co zatem dowód rejestracyjny, skoro nie trzeba mieć go przy sobie podczas jazdy? Dowody nadal będą potrzebne podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży auta oraz podczas wyjazdu za granicę.
Co ważne, zmiany nie dotyczą prawa jazdy - za jego brak grozi mandat w wysokości 50 złotych.
Te SAMOCHODY są NAJTAŃSZE w naprawie. Zobacz TOP 10 marek na...
Obecnie jeśli kierowca nie posiada któregokolwiek z wymaganych dokumentów, na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości 50 zł. Oznacza to, że jeśli kierujący nie posiada przy sobie papierowej wersji polisy OC i dowodu rejestracyjnego, musi liczyć się z karą w wysokości 100 zł.
Masz te liczby ukryte na prawie jazdy? Możesz mieć duże kłop...
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.
Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.
Kto może jeździć autem bez dowodu rejestracyjnego
Jazda samochodem bez dowodu rejestracyjnego to niestety loteria. Przy okazji kontroli policji może być niezbędne pozostawienie samochodu na czas weryfikacji z baza CEPiK.
Zadowoleni z możliwości jazdy autem bez dowodu rejestracyjnego mogą być natomiast diagności i mechanicy samochodowi, którzy testują auta w warunkach drogowych. Nie musza zabierać dowodów rejestracyjnych z sejfów w warsztatach.
Jak zachować się podczas stłuczki?
Tłumaczy eekspert – Piotr Liwszic – z firmy ODO 24
Po stłuczce czy kolizji, gdy nic nie zagraża życiu osób uczestniczących w takim zdarzeniu oraz jasna jest sytuacja w zakresie winy, można poprzestać na spisaniu wspólnego oświadczenia. Takie oświadczenie powinno zawierać dane osobowe sprawcy kolizji oraz pokrzywdzonego w zakresie imion i nazwisk, adresu korespondencyjnego, danych w zakresie marki pojazdów, numerów rejestracyjnych, nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego. Na pewno nie powinniśmy wyrazić zgody na sfotografowanie naszego dowodu osobistego ani żądać jego udostępnienia, celem wykonania zdjęcia od drugiej osoby. Wykonanie fotokopii naszego dowodu przez osobę trzecią wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, w tym kradzieżą tożsamości czy zaciągnięciem na nasze dane osobowe różnych zobowiązań finansowych. Jak wynika z raportu infoDOK Związku Banków Polskich za II kwartał 2018 r. dodano do systemu zastrzeżonych dokumentów prawie 38 000 sztuk dowodów osobistych.
Nie musimy obawiać się, że zostaną nam podane złe dane i ktoś będzie chciał nas wprowadzić w błąd. Na miejscu kolizji posiadając numer rejestracyjny samochodu, możemy sprawdzić numer jego polisy czy nazwy zakładu ubezpieczającego. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego gdzie po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu otrzymamy natychmiast informacje o tym, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC. W wyniku takiego sprawdzenia otrzymamy także numer polisy, markę samochodu, nazwę i adres zakładu ubezpieczającego. Do tej właśnie firmy powinniśmy skierować nasze żądanie o naprawę naszego samochodu wraz z oświadczeniem sprawcy stłuczki lub kolizji.
Przypomnieć również należy, że omawiane przepisy zobowiązują w dalszym ciągu do posiadania przy sobie prawa jazdy, które powinno być nam okazane podczas spisywania oświadczenia. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy to w zakresie wyniku sprawdzenia danych w UFG, czy też braku prawa jazdy, należy wezwać odpowiednie służby.
Zachowaniem obarczonym dużym ryzykiem jest przechowywanie w telefonie zdjęcia polisy lub dowodu rejestracyjnego, albowiem nie szyfrując wszystkich danych znajdujących się na dodatkowej karcie pamięci możemy stracić bezpowrotnie dane, gdy zgubimy lub zostanie nam skradziony telefon.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ
Tragiczny karambol na S1 w Jaworznie