Rocznica urodzin Czesława Niemena
Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Waliszkach. Tak naprawdę nie nazywał się Niemen, a Wydrzycki. Miał starszą siostrę Jadwigę. Jego ojciec Antoni zajmował się strojeniem fortepianów, a matka Anna domem. W czasach szkolnych Niemen śpiewał w chórze. We wczesnych latach pięćdziesiątych uczęszczał do klasy fortepianu w liceum pedagogicznym. Jednak wyrzucono go za wagary.
W 1962 roku Niemen poznał Franciszka Walickiego, który zaczął namawiać na muzykę rockową. W tym samym roku artysta zaczął występować z zespołem Czerwono-Czarni. Zaczął też dużo komponować i poznał Adę Rusowicz, z którą się potem związał. W 1963 roku wystąpił na Pierwszym Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu. Zaśpiewał tam „Wiem, że nie wrócisz”.
Historia czesława Niemena. Zmiana nazwiska, najsłynniejsze przeboje i śmierć
Muzyk do 1963 roku posługiwał się swoim nazwiskiem. Do zmiany nakłoniła go żona Franciszka Walickiego. Chodziło o to, aby łatwiej było wymienić jego nazwisko za granicą. Niemen zaczął grać rocka i bigbit. Do jego pierwszych przebojów, które pokochali słuchacze, były piosenki „Czy Wiesz?” i „Pod Papugami”. Następnie nagrał piosenkę „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” z Niebiesko-Czarnymi.
Największym przebojem Czesława Niemena bez wątpienia jest „Dziwny jest ten świat”. Niemen wystąpił z tą piosenką na 5. KFPP w Opolu. Dostał za nią nagrodę Polskiego Radia. W grudniu 1968 roku odebrał złotą płytę.
Drugim wielkim przebojem Niemena jest „Sen o Warszawie”. Piosenka od 2004 roku jest nieoficjalnym hymnem kibiców Legii Warszawa. Słowa do hitu napisał Marek Gaszyński, niedawno zmarły dziennikarz muzyczny.
W 1975 roku Czesław Niemen poślubił Małgorzatę Krzewińską. Miał dwie córki – Natalię i Eleonorę. Latem 1976 roku odebrał Złoty Krzyż Zasługi. Z pierwszego małżeństwa z Marią Klauzunik, Niemen miał córkę Marię. W latach 70’ przeszedł na wegetarianizm.
Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku w Warszawie. Miał nowotwór układu chłonnego i długo walczył o życie. Będąc już w szpitalu, przeszedł zapalenie płuc. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim.

lena