Jak wytłumaczył Blinken, decyzja jest spowodowana "dramatycznym przyspieszeniem koncentracji rosyjskich sił" przy granicy z Ukrainą.
W sobotę Departament Stanu USA nakazał opuszczenie ambasady w Kijowie dyplomatom, których obecność tam nie jest krytycznie ważna. Od niedzieli zawieszono świadczenia konsularne w ambasadzie. Już 24 stycznia Departament Stanu USA wydał oświadczenie, w którym nakazał ewakuację krewnych swoich dyplomatów z Ukrainy i zezwolił na wyjazd części obecnego personelu. Podobne kroki zapowiedziały także Wielka Brytania, Australia i Niemcy, ale wiele krajów UE zadeklarowało, że nie zamierza iść w ślady USA i Wielkiej Brytanii. 26 stycznia USA wezwały Amerykanów na Ukrainie do rozważenia natychmiastowego wyjazdu do domu w związku z nieprzewidywalną sytuacją. 8 lutego podano, że ambasada USA w Kijowie rozważa plan ewakuacji na wypadek ewentualnego ataku Rosji i przeniesienie się na zachodnią Ukrainę.
W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie i możliwymi zakłóceniami w podróżach lotniczych, również litewskie MSZ zaleciło w poniedziałek opuszczenie Ukrainy rodzinom dyplomatów i części mniej istotnego personelu swej placówki. - Wszystkie ważne funkcje placówki nadal są wykonywane. Członkom rodzin dyplomatów i pracownikom pełniącym mniej ważne funkcje zaleca się wyjazd – poinformowała rzeczniczka ministra spraw zagranicznych Gabrieliusa Landsbergisa. Władze Estonii w sobotę wydały zalecenie powstrzymania się od podróży na Ukrainę, a rząd Łotwy zarekomendował swym obywatelom jak najszybsze opuszczenie tego kraju.
Japonia ewakuuje niemal wszystkich pracowników swojej ambasady na Ukrainie – donosi natomiast telewizja NHK, powołując się na MSZ. Po ewakuacji ambasada Japonii w Kijowie będzie pełniła tylko ograniczone funkcje. Agencja Kyodo pisze, że liczba pracowników ambasady ma zostać zredukowana do mniej niż 10 osób, w tym ambasadora Japonii na Ukrainie Kuninori Matsudy. W piątek ministerstwo podniosło alert bezpieczeństwa do najwyższego poziomu 4. i wezwało około 150 Japończyków przebywających na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia kraju. Wcześniej o zawieszeniu działalności ambasad w ukraińskiej stolicy poinformowały Kanada i Australia. Oba kraje przenoszą dyplomatów do Lwowa.
