JPK VAT 2018. CZYM JEST JEDNOLITY PLIK KONTROLNY?
JPK VAT to nic innego jak zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z prowadzenia ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go w formie elektronicznej do 25. dnia miesiąca, niezależnie od tego, czy podatnik rozlicza się kwartalnie.
Niemal półtora miliona firm do 26 lutego 2018 musiało przesłać fiskusowi dane w nowym formacie. Nic więc dziwnego, że w związku z nową procedurą pojawiły się niezgodności w składanych plikach.
JPK VAT 2018. PODATNICY OTRZYMAJĄ POWIADOMIENIA WS. KOREKTY JPK VAT
Jak informuje Ministerstwo Finansów, przez elektroniczne narzędzie ANALIZATOR_JPK zostało już sprawdzonych 650 mln faktur z JPK VAT złożonych za styczeń 2018 r. Podatnicy, w których plikach pojawiły się niezgodności, otrzymają powiadomienia z prośbą o ich weryfikację.

Najczęściej pojawiające się problemy wg analizy MF w składanych JPK VAT za styczeń 2018 to:
- uwzględnianie w JPK_VAT zakupu faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi podatnikami VAT,
- rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez podatników i ich kontrahentów,
- nieskładanie JPK_VAT przez podmioty, które mają taki obowiązek.
JPK VAT 2018. JAK WYPEŁNIĆ I JAK WYSŁAĆ JEDNOLITY PLIK KONTROLNY?
Podatnik może skorzystać z dwóch rozwiązań. Albo skorzystać z płatnych programów księgowości elektronicznej, albo przesłać JPK z wykorzystaniem aplikacji proponowanej przez Ministerstwo Finansów, która jest darmowa. Chcąc z niej skorzystać należy pobrać ze strony resortu plik CSV, czyli arkusz kalkulacyjny. Po wpisaniu w niego danych teleadresowych i informacji z rejestru VAT mamy gotowy do wysyłki plik JPK VAT. Następnie należy wygenerować Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla plików JPK, czyli UPO_JPK, które umożliwia sprawdzanie statusu złożonego dokumentu. Do prawidłowego działania UPO_JPK konieczne jest posiadanie zainstalowanego programu Acrobat Reader.
ZOBACZ JAK WYPEŁNIĆ JPK_VAT I JAK GO WYSŁAĆ - INSTRUKCJA MINISTERSTWA FINANSÓW
JPK VAT 2018 - Jak wypełnić i do kiedy wysłać JPK VAT [INSTR...
JPK VAT 2018. BRAK PRZESŁANIA LUB PRZEKAZANIE RAPORTU Z BŁĘDAMI - JAKIE KONSEKWENCJE?
JPK VAT to forma dokumentu księgowego, dlatego nie powinien zawierać błędów. Jeżeli nastąpi taka sytuacja, możemy skorzystać z opcji korekty. Jeśli jednak przedsiębiorca nie podejmie takich działań musi liczyć się z konsekwencjami. Urząd skarbowy może nałożyć karę, a jej wysokość uzależniona jest od jego kwalifikacji do wykroczeń skarbowych lub przestępstw skarbowych. Kara za wykroczenie skarbowe to grzywna do wysokości 20-krotności płacy minimalnej, natomiast kara za przestępstwo skarbowe może wynieść od 10 do 120 stawek dziennych.
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
