Instytut Pamięci Narodowej uzupełnił katalog osób represjonowanych przez służby bezpieczeństwa komunistycznej Polski. Znalazł się tam Julian Kornhauser.
Julian Kornhauser - polski poeta
Kornhauser urodził się w 1946 roku. Jest polskim poetą, prozaikiem, tłumaczem literatury serbskiej i chorwackiej, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademicki UJ.
W 1970 r. uzyskał magisterium z serbistyki i kroatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. 5 lat później uzyskał doktorat, zaś tytuł profesora otrzymał w 1996 r. Od 1987 r. pełnił funkcje kierownicze w zakładach, instytutach i katedrach slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W latach 2002-2005 kierował Katedrą Slawistyki w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego. Był członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
Kornhauser w opozycji
Już od początku lat 70. Julian Kornhauser zaangażował się w działalność opozycyjną i znalazł się w kręgu zainteresowań operacyjnych SB, która w 1973 r. objęła go rozpracowaniem w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego a następnie Sprawy Operacyjnego Rozpracowania krypt. „Myśliciel”.
Działania SB wobec Kornhausera
Działania SB były wynikiem zaangażowania Kornhausera w grupę poetycką „kontestującą stosunki polityczne w PRL”, a także z powodu podpisania przez niego tzw. listu 59, będącego sprzeciwem wobec zmian w konstytucji PRL. Ww. utrzymywał także kontakty ze środowiskami KOR.
Za powyższą działalność SB utrudniała Kornhauserowi publikację utworów, a także ingerowała w jego życie zawodowe, utrudniając mu awans, na okres dwóch lat zastrzeżono mu także wyjazdy do krajów kapitalistycznych oraz Jugosławii.
W dniu 13.12.1981 został internowany przez KWMO w Krakowie i umieszczony w Ośrodku Odosobnienia w Jaworze. Po zwolnieniu z internowania nadal obserwowano jego działalność, rejestrując nie tylko jego „wrogą działalność” i „kontestowanie PRL-owskiej rzeczywistości”, ale również kontakty z cudzoziemcami.
