Zgromadzone w IPN dokumenty ujawniają, że już jako 18-latek Leszek Czarnecki został zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik o kryptonimie "Ernest" w czerwcu 1980 roku. Wyjątkowo pozytywne opinie na temat "Ernesta" pochodzące od Służby Bezpieczeństwa podkreślają, że w czasie współpracy przekazywał cenne informacje związane ze środowiskiem studenckim, zwłaszcza członkami Studenckiego Komitetu Solidarności i Niezależnym Zrzeszeniem Studentów. Ponadto dostarczać miał również informacje dotyczące Uczniowskiego Komitetu Oporu Społecznego oraz duszpasterstwa akademickiego.
Teczki Czarneckiego
Archiwalne dokumenty zawierają również podpisane osobiście zobowiązanie oraz pokwitowania odbioru pieniędzy, co potwierdza fakt współpracy. Pierwsze pokwitowanie datowane jest na 24 września 1980 roku, a już miesiąc po podpisaniu zobowiązania Czarnecki otrzymał 500 zł, jak to zostało uwiecznione pod własnoręcznym podpisem.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
W roku 1982 zainteresowanie Czarneckim wykazał komunistyczny wywiad, czyli I Departament MSW. Na podstawie teczki personalnej oraz teczki pracy sporządzono szczegółową informację, która została przekazana naczelnikowi Wydziału II Departamentu I MSW PRL.
Najnowszy odcinek "Resortowych dzieci", który odkryje kolejne fascynujące fakty, zostanie wyemitowany w poniedziałek o godzinie 21:00 na antenie TVP Info.
Powiązania elit ze strukturami PRL-u
Cykl dokumentalny „Resortowe dzieci” został podzielony na cztery serie:
- biznes,
- służby,
- media,
- politycy.
Pokazane są w nim powiązania elit biznesowych, politycznych, medialnych i naukowych ze strukturami PRL-u i służbami specjalnymi, zarówno cywilnymi jak i wojskowymi.
Serial opiera się na materiałach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Wykorzystano w nim zdjęcia, filmy, nagrana, kopie dokumentów, materiały archiwalne TVP, Polskiego Radia, Filmoteki Narodowej. Nie zabraknie także wypowiedzi komentatorów i świadków historii.
dś
