Kaleta: w Polsce przesłuchano już ok. 1,2 tys. świadków ws. zbrodni rosyjskich popełnianych na Ukrainie

Katarzyna Pajączek
PAP
Opracowanie:
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas wypowiedzi dla mediów po konferencji poświęconej kwestii sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas wypowiedzi dla mediów po konferencji poświęconej kwestii sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę. PAP/Rafał Guz
Polscy prokuratorzy przesłuchali już ok. 1,2 tys. świadków - uchodźców z Ukrainy w związku ze zbrodniami popełnianymi przez rosyjskie wojsko w ich kraju - powiedział w czwartek w Hadze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

W Hadze trwa konferencja na temat rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji. W rozmowach bierze udział polska delegacja.

Kaleta w rozmowie z dziennikarzami podkreślał jak ważne jest dokumentowanie wszystkich zbrodni popełnianych na Ukrainie i międzynarodowa współpraca w tym zakresie. Chodzi o to - zaznaczył - aby prokuratury różnych państw mogły się wymieniać dokumentacją, tak żeby w razie stawiania zarzutów czy kierowania listów gończych materiał dowodowy był maksymalnie bogaty.

Przypomniał, że polska prokuratura na początku marca wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina. "Prokuratorzy w całej Polsce przesłuchują zgłaszających się świadków - uchodźców z Ukrainy i takich osób przesłuchano już około 1200" - przekazał wiceszef MS.

Zaznaczył, że Rosja próbuje kwestionować zbrodnie popełniane na Ukrainie i dlatego tak ważne jest drobiazgowe zbieranie materiału dowodowego. "Polska były pierwsza i jest liderem w tym procesie (...) materiał dowodowy, który polska prokuratura zgromadziła jest na pewno w tym momencie najbardziej szeroki ze wszystkich tych prokuratur, które poza Ukrainą prowadzą śledztwo" - powiedział Kaleta.

Dodał, że sama ukraińska prokuratura takich śledztw prowadzi 5 tys. "My jako Polska możemy wspierać Ukrainę i społeczność międzynarodową poprzez zabezpieczenie dowodów, którymi dysponują uchodźcy" - zaznaczył Kaleta.

Był też pytany o wezwanie przez Ukrainę do stworzenia specjalnego trybunału, który miałby jurysdykcję nad zbrodnią wszczęcia wojny przez Rosję. Wiceszef MS odparł, że toczą się rozmowy w tej sprawie i na razie nie ma szczegółowych stanowisk, ponieważ sprawa jest - jak mówił - niezwykle skomplikowana z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

"Ciężko jest przewiedzieć dzisiaj jak ta sprawa formalnie zostanie rozstrzygnięta, niemniej Ukraina bardzo silnie stawia ten postulat i Polska, tak jak w tych sprawach dotyczących prowadzenia śledztw, konsekwentnie staje po stronie Ukrainy" - powiedział Kaleta.

Na początku marca wszystkie państwa członkowskie UE, wraz z innymi państwami partnerskimi, postanowiły wspólnie przedstawić sytuację na Ukrainie Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. 4 marca, podczas posiedzenia Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, ministrowie zwrócili się do Eurojustu (Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych) o to, by w pełni wykonywał swoją funkcję koordynacyjną i by pozostawał w razie potrzeby do dyspozycji prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Postępowanie przygotowawcze wszczął nie tylko prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, ale również prokurator generalny Ukrainy. Postępowania przygotowawcze wszczęły również organy kilku państw członkowskich. Organy sądowe Litwy, Polski i Ukrainy utworzyły wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy, przy wsparciu Eurojustu i przy udziale urzędu prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego. Niebawem do zespołu dołączą organy sądowe Słowacji, Łotwy i Estonii. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
15 lipca, 4:18, Ehh:

To teraz E-Sad z Lublina na wniosek LiS(lichwarzy i spekulantów) z Ukrainy niech wystawi nakaz i niech wyśle na Kreml.W dymaniu Polaków sie sprawdza ,a Rosjanie ,to przecież też Słowianie.

Bo przecież SĄDY to przedsiębiorstwa ,jedyne które nie podlegają ,,prawom "jakichkolwiek rynków Generalnie zasada jest prosta im gorzej,im bardziej kulawe ustawodawstwo .Im więcej LiS ów (lichwarzy i spekulantów )tym przedsiębiorstwa pt.SADY bardziej dochodowe.

E
Ehh
To teraz E-Sad z Lublina na wniosek LiS(lichwarzy i spekulantów) z Ukrainy niech wystawi nakaz i niech wyśle na Kreml.W dymaniu Polaków sie sprawdza ,a Rosjanie ,to przecież też Słowianie.
E
Ehh
Tzw.,,polski wymiar sprawiedliwości "robi wszystko by skończyć gdzies w Tajdze.A tymczasem Ukraińcy staja sie narzędziem LISow(lichwiarzy i spekulantów)w walce z....Polakami.W pale sie nie mieści.
W
Wernyhora
Polscy prokuratorzy mają tak dużo wolnego czasu po godzinach i robią to za free, czy może my podatnicy za to płacimy?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl