Spis treści
Ponad 183 tys. zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie
Słowa Wołodymyra Zełenskiego padły na szczycie europejskich urzędników w Buczy, gdzie wojska rosyjskie są oskarżane o okrucieństwa, w tym egzekucje, gwałty i tortury podczas okupacji tego miasta.
„Ponad 183 tys. zbrodni związanych z agresją Rosji na Ukrainę zostało oficjalnie udokumentowanych” – powiedział Zełenski w trzecią rocznicę wyparcia wojsk rosyjskich z Buczy.
Dodał, że bilans udokumentowany przez Ukrainę od czasu inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku, nie obejmuje większości terytorium Ukrainy, które Rosja obecnie okupuje.
„Potrzebujemy skutecznego prawa międzynarodowego, aby zagwarantować ochronę naszych obywateli i całego społeczeństwa europejskiego przed takimi zagrożeniami. Sprawiedliwości musi stać się zadość, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zła. Presja na Rosję i sankcje przeciwko niej są konieczne, aby zapewnić, że wojna i nadużycia nie będą się dalej rozszerzać” – podkreślił.
Sprawy przeciwko Rosji
Zdecydowana większość spraw o zbrodnie wojenne przeciwko Rosji jest badana przez Ukrainę i sądzona lokalnie. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, do którego Ukraina oficjalnie przystąpiła w tym roku, również prowadził śledztwa w głośnych sprawach.
MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z deportacją ukraińskich dzieci, co Moskwa odrzuciła jako bezsensowne z prawnego punktu widzenia.
Trzecia rocznica wyzwolenia Buczy
Wołodymyr Zełenski wraz z pierwszą damą Ołeną Zełenską i przebywającymi z wizytą europejskimi urzędnikami złożył hołd ofiarom trwającej miesiąc okupacji Buczy przez Rosję w 2022 roku. Wojska rosyjskie pozostawiały ciała leżące na ulicach, gdy uciekały z przedmieść Kijowa podczas szerszego odwrotu.
„Siły rosyjskie popełniły ponad 9 tys. zbrodni w rejonie Buczy, w tym 1800 zabójstw” – poinformował p.o. prokuratora generalnego Ukrainy Ołeksij Chomenko.
Chomenko przekazał w poniedziałek, że ukraińskie władze postawiły do tej pory zarzuty 178 osobom i skazały 21. Kijów kontynuuje współpracę z MTK i 25 innymi krajami, które prowadzą własne śledztwa.
„Ukraina nie zatrzyma się na drodze postawienia winnych przed sądem” – powiedział Chomenko.
Źródło: reuters.com