- Ustawa o elektromobilności jedno, a życie drugie... zwłaszcza we Wrocławiu. Wrocław, Zielona Stolica Europy daje mandaty autom w pełni elektrycznym za „brak opłaty za parkowanie”. To jest ta „promocja czystego powietrza”?! A może tylko auta elektryczne z wiadomej wypożyczalni mają przywileje i fory? Nie żądam gwarantowanego, bezpłatnego miejsca na placu Solnym, a tylko (albo aż) równego stosowania przepisów - napisała miejska radna.
Katarzyna Obara-Kowalska po Wrocławiu jeździ elektrycznym smartem. Na szybie ma odpowiednią naklejkę, którą zresztą otrzymała we wrocławskim magistracie. Ustawa o elektromobilności weszła w życie w lutym tego roku. Nowe przepisy gwarantują właścicielom samochodów elektrycznych możliwość parkowania za darmo w strefach płatnego parkowania wyznaczonych na drogach publicznych.
Ewa Mazur, rzeczniczka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta potwierdza, że we Wrocławiu kierowcy pojazdów elektrycznych parkują za darmo.
- Ustawa co prawda mówi o tym, iż nie muszą być dodatkowo oznakowane, niemniej jednak takie oznaczenia ułatwiają identyfikację kontrolerom parkingowym. Bez takiego oznaczenia może być im trudno zweryfikować, czy na pewno mają do czynienia z pojazdem elektrycznym. Nasi kontrolerzy wiedzą, że pojazdy oznaczone naklejką EE nie podlegają opłatom. Są one wyposażone w hologram i wydawane na podstawie dokumentów zaświadczających o rodzaju napędu. Kontrolerom raczej trudno będzie rozpoznać czy napis na karoserii jest naniesiony fabrycznie czy jest to naklejka, mając jedynie imitować oryginalne oznaczenia elektryków. Z tego względu najlepiej wyposażyć swój pojazd w naklejkę. Zawiadomienie wystawione na pojazd nieoznaczony, ale będący elektrykiem o czym świadczą dokumenty, zostanie oczywiście anulowane - mówi Ewa Mazur.
- Naklejki funkcjonują w przestrzeni od niedawna, nasz kontroler jej najwidoczniej nie rozpoznał, dlatego zorganizujemy dodatkowe przeszkolenie dla wszystkich kontrolerów w zakresie zmian, jakie przyniosła ustawa o elektromobilności. Projekt uchwały rady miejskiej uwzględniający zmiany wdrożone ustawą o elektromobilności został już przekazany do urzędu, mamy nadzieję że radni przyjmą jej zapisy na wrześniowej sesji - dodaje rzeczniczka ZDiUM.
Zobacz też: Polacy testują w pełni elektryczny pojazd do rallycrossu. "Sprint do 100km/h zajmuje tylko 4 sekundy"